Державний секретар США Майк Помпео в ході радіопередачі The Laura Ingraham Show заявив, що Вашингтон готовий вжити усіх заходів заради забезпечення безпеки дипломатів та громадян США у Венесуелі, президент якої Ніколас Мадуро, вже розірвав дипломатичні відносини з Вашингтоном та розпорядився зачинити венесуельське посольство у Сполучених штатах. Стенограму радіопередачі розповсюдила 24 січня прес-служба Державного департаменту США.
"Я не хочу спекулювати або створювати гіпотетичну ситуацію, за яку ми не зможемо відповідати. Але знайте, що уряд повністю скоординовано... У нас працює цілодобовий операційний центр. Ми повністю залучені, ми повністю усвідомлюємо ситуацію на землі і готові зробити все можливе для того, щоб забезпечити безпеку наших людей", − заявив Помпео, відповідаючи на питання про те, чи готовий він просити президента США Дональда Трампа відправити війська до Венесуели у разі якоїсь загрози дипломатам США в Каракасі.
Помпео нагадав, що Вашингтон не визнає Ніколаса Мадуро президентом і підтримує легітимність "нового тимчасового президента Гуайдо", який "скасував" розпорядження чинного президента Венесуели про розрив дипломатичних відносин з США, попросивши Вашингтон зберегти свої дипломатичні повноваження у Венесуелі.
"І саме з такими повноваженнями ми маємо право продовжувати нашу дипломатичну місію там, в Каракасі, у Венесуелі. І ми будемо продовжувати відстоювати це право", − додав Помпео.
Однак при цьому Бюро дипломатичної безпеки Держдепартаменту США вирішило відкликати частину дипломатів посольства США у Венесуелі заради того, щоб останні не постраждали у разі реальної загрози. Урядові співробітники, "не задіяні в умовах надзвичайної ситуації", покинуть країну, зазначили у Бюро.
Як повідомлялося, 23 січня у Венесуелі з новою силою спалахнули масові акції протесту проти режиму Ніколаса Мадуро, інавгурація якого відбулася два тижні тому. На багатотісячному мітингу в Каракасі голова Національної Асамблеї Хуан Гуайдо склав присягу тимчасового президента Венесуели. США визнали його легітимним главою держави. Слідом за Вашингтоном це зробили Євросоюз, Організація американських держав, уряди Канади, Бразилії, Коста-Ріки, Аргентини, Парагваю, Перу, Колумбії, Еквадору, Чилі, Гватемали і Гондурасу.
На підтримку Мадуро висловилися Росія, Болівія, Мексика, Куба і Туреччина.
20 травня 2018 року у Венесуелі відбулися дострокові вибори президента країни, левова частка опозиції бойкотувала їх. ЦВК оголосила про впевнену перемогу чинного президента Ніколаса Мадуро, якому вдалося отримати 68% голосів на тлі вкрай низької явки.
Виборам передували масові протести, учасники яких звинувачували президента країни в ігноруванні законів, взятті під варту політичних опонентів і в економічних проблемах країни, де рівень інфляціі сягнув рекордного рівня.
Визнавати результати організованих Мадуро "виборів" відмовилися США, ЄС і частина держав Латинської Америки. США і ЄС ввели проти режиму Мадуро жорсткі санкції.
Детальніше про кризу у Венесуелі читайте у статті Віктора Каспрука "Узяти на буксир" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".