UA / RU
Підтримати ZN.ua

США мають вагомі переваги у протистоянні з Китаєм — FT

Пекін помиляється, вважаючи, що США втрачають глобальний вплив.

Китай упевнений, що США безповоротно занепадають. Те, що відбувається в Америці останніми роками, особливо в політиці, дійсно може викликати подібну думку. Стійка ліберальна демократія не обрала б президентом Дональда Трампа - людину, якій не вистачає всіх необхідних якостей та здібностей, щоб бути лідером впливової країни. Тим не менше, уявлення про безповоротний занепад Америки - це перебільшення. США зберігають великі активи, зокрема в економічній галузі, що може стати важливою перевагою в протистоянні з Китаєм, пише Financial Times.

Протягом тривалого часу США були найбільш інноваційною економікою у світі. Це було основою американського глобального впливу. Але як сьогодні виглядає інноваційна сила Америки? Попри зростання впливу Пекіну, США все ще мають багато переваг.

Фондові ринки недосконалі. Але вартість, яку інвестори надають компаніям, є принаймні відносно неупередженою оцінкою їх перспектив.

Якби не нафта Саудівської Аравії, роль п’яти ключових компаній у світі отримали б американські технологічні гіганти, такі як Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet та Facebook. У Китаї також є потужні компанії, які мають глобальний вплив, такі як Tencent та Alibaba. Але це єдині китайські гіганти, які входять до топ-20 глобальних компаній. Найдорожча європейська компанія - LVMH на 17-му місці.

Якщо дивитися лише на технологічні фірми, США мають 12 з 20 ключових компаній світу; Китай (з Гонконгом) має три, до рейтингу входять ще дві голландські компанії. На Тайвані є компанія Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, найбільший у світі виробник комп'ютерних чіпів, а в Південній Кореї - Samsung Electronics.

Медико-біологічні розробки - ще один вирішальний сектор. У топ-20 входять сім європейських компаній (включно зі Швейцарією та Великою Британією). При цьому, у топ-20 входять 11 американських компаній. До рейтингу увійшла ще одна австралійська та одна японська фірми, тоді як китайських компаній у цьому переліку немає. Фактично, саме американські компанії є домінуючими.

Але подібний підхід, який базується на оцінках фондового ринку, очевидно виключає державний китайський бізнес, а також не враховує китайську компанію Huawei, яка є одним зі світових лідерів у галузі телекомунікаційного обладнання.

Крім того, Китай претендує на лідерство в інших сферах, зокрема у будівництві високошвидкісних залізниць. Швидше за все, успіх Китаю в цій сфері та низці інших галузей полягає у швидкій та масштабній розбудові інфраструктури.

Можна стверджувати, що панівні американські фірми вже «далеко не молоді». Крім того, американські технологічні гіганти придбали багато компаній, заснованих в інших країнах. Проте це, безумовно, одна з їхніх сильних сторін.

Більше того, США продовжують займати лідерські позиції у венчурному бізнесі. За даними Dealroom, венчурні інвестиції склали 487 мільярдів доларів з 2018 року до першого кварталу 2021 року в США проти 379 мільярдів доларів у Китаї, Великій Британії, Індії, Німеччині, Франції, Канаді, Ізраїлі та Сінгапурі разом.

У міжнародних заявках на патенти Китай був лідером у 2019 році - 59 045 проти 57 705 заявок від США. Але решта 10 панівних країн були союзниками США.

Також важливими є галузь освіти та університети. В одному рейтингу 10 з 20 найкращих університетів у світі - це американські навчальні заклади і лише один китайський. Більше того, централізований контроль у Китаї стає дедалі жорсткішим і поширюється на освітню сферу.

Загалом, США навряд чи будуть рухатися до економічного краху, особливо на тлі відновлення співпраці з союзниками. Навіть якщо Китай незабаром стане найбільшою світовою економікою за всіма показниками, він, швидше за все, не буде найбільш продуктивною чи інноваційною країною.

Найбільша загроза для впливової ролі США у світі криється в самій Америці, а не в Китаї. Якщо Америка буде обирати лідерів, які зневажають демократію, етнічну різноманітність, глобальну співпрацю та науку, країна, безперечно, буде занепадати. Адже навіть зараз Дональд Трамп зберігає значний вплив на Республіканську партію.

Китайська політична еліта переконана, що США занепадають, але політичний курс самого Пекіна стає дедалі суперечливішим, а контроль влади розширюється.

Великим активом США стала здатність «приваблювати» найяскравіших науковців та підприємців з усього світу. Двоє чоловіків, народжених в Індії, зараз займають ключові посади у Microsoft та Alphabet. Одним зі співзасновників Google був іммігрант із Радянського Союзу. Різноманітність у рамках спільних інституцій та цінностей все ще може стати величезним джерелом життєвої сили США в бізнесі, культурі та політиці.

Америка навряд чи залишиться домінуючою державою у світі, враховуючи навіть те, що населення Китаю в чотири рази більше. Проте за умови, що США будуть демократичними, вільними та відкритими, вони мають великі шанси залишатися впливовою країною світу далеко в майбутньому, резюмує видання.

Читайте також: «Холодна війна» Китаю і США буде стосуватися багатьох країн — Bloomberg

В ковідному світі мильні бульбашки хай-теку неконтрольовано зростають, як і ціна біткоїна, але посилюється і відчуття тривоги, що рано чи пізно ці бульбашки вибухнуть під власним тиском, і нічим не забезпечена ліквідність знищить і ринок, і долар разом із ним. Причиною цього може стати не тільки повернення світової економіки до «нормального» функціонування. Справа у тому, що в хай-теку у США з’явився конкурент, і він досить специфічно ставиться до правил Волл-стріт. Цей конкурент — Китай. Уже немає жодного сумніву, що найближчими роками розгорнеться жорстке протистояння, і передусім — на рівні державних політик, за технологічне лідерство. Про «битву гігантів» на ще одному терені читайте в статті Сергія Корсунського «Холодна технологічна війна».