UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сондленд визнав спроби Білого дому тиснути на Україну

За словами посла США в ЕС, він лише "набагато пізніше" усвідомив, що, можливо, одним із завдань Джуліані було переконати Україну почати розслідування відносно Байдена.

Посол США в Європейському Союзі Гордон Сондленд на закритих слуханнях Палати представників у справі про імпічмент президента Дональда Трампа заявив, що розчарований політикою президента Дональда Трампа, зазначивши, що Білий дім дійсно намагався чинити тиск на Україну, повідомляє Associated Press.

Деталі показань посла не розголошуються, проте члени комітетів відзначили, Сондленд багато разів відповідав на питання фразами "я не пам'ятаю" або "я не знаю".

Загалом, відповіді Сондленда слідчі оцінили, як підтвердження того, що Джуліані був політичним повіреним Трампа у справах, що стосувалися України.

За словами Сондленда, Трамп чинив тиск на президента України Володимира Зеленського з тим, щоб той почав розслідування відносно компанії Burisma, в якій працював син його політичного опонента Джо Байдена.

Як зазначив посол США в ЄС, Трамп особисто доручив йому та деяким іншим дипломатам і високопоставленим чиновникам співпрацювати з його особистим адвокатом Руді Джуліані в питаннях, пов'язаних з Україною.

"Пан Джуліані підкреслив, що президент хоче, щоб президент Зеленський відкрито заявив про те, що Україна почне займатися антикорупційними питаннями. Пан Джуліані особливо підкреслив вибори 2016 року включно сервера Демократичної партії США і Burisma; саме ці дві антикорупційні теми мають значення для президента", – заявив Сондленд.

За словами політика, зустріч американського і українського лідерів також була під загрозою зриву, оскільки Трамп не хотів особисто зустрічатися з Зеленським, якщо той не виконає його умов.

"Виходячи з вказівок президента, ми зіткнулися з вибором. Ми можемо відмовитися від мети, поставленої Білим домом, а саме: зустрічі з президентом Зеленським, яка, як ми всі вважали, має вирішальне значення для зміцнення американо-українських зв'язків і досягнення зовнішньополітичних цілей США в регіоні; або ж ми могли вчинити так, як того хотів президент Трамп, і поговорити з Джуліані, щоб вирішити проблеми президента. Ми обрали останній шлях", – сказав Сондленд.

Крім того, конгресмени розпитували посла про повідомлення, в якому временнный повірений США в Україні Вільям Тейлор написав Сондленду, що вважає "божевіллям" утримувати виділену для України військову допомогу заради "допомоги з політичною кампанією". Сондленд у відповідь написав, що Трамп запевнив його, що ніякої домовленості про послугу за послугу не існувало.

За словами Сондленда, він лише "набагато пізніше" усвідомив, що, можливо, одним із завдань Джуліані було переконати Україну почати розслідування відносно Байдена.

"Я лише набагато пізніше усвідомив, що в плани пана Джуліані могли входити спроби переконати Україну почати розслідування відносно віце-президента Байдена або його сина або ж залучити Україну, прямо або побічно, в кампанію з переобрання президента на виборах 2020 року", – сказав він.

Під час дачі показань Сондленд намагався віддалятися від спроб Трампа і Джуліані чинити тиск на Україну в розслідуванні справи проти демократичного конкурента Джо Байдена і його сина Хантера.

Посол зазначив, що не грав ніякої ролі в заохоченні розслідувань по справі Байдена, повідомляючи законодавцям, що, на його думку, було б неправильно запрошувати іноземний уряд для проведення кримінальних розслідувань для впливу на американські вибори.

Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрюєв Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.

Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.

Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.

Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їхні питання.

Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".