Сьогодні, 24 січня, вперше відзначається Міжнародний день освіти. Генеральна Асамблея ООН заснувала його на знак визнання ролі освіти у забезпеченні миру та розвитку, повідомляється на сайті ЮНЕСКО.
Підкреслюється, що освіта є одним з прав людини, суспільним благом і державної відповідальністю. Без інклюзивної та справедливої якісної освіти, а також надання можливостей для навчання протягом усього життя, країни не зможуть досягти гендерної рівності й подолати бідність.
В організації зазначають, що наразі 258 млн дітей і молодих людей не відвідують школу; 617 млн дітей та підлітків не володіють елементарними навичками читання і математики; менше 40% дівчаток у країнах Африки на південь від Сахари одержують початкову середню освіту й близько 4 млн дітей та молодих людей з числа біженців не відвідують школу.
Гендиректорка ЮНЕСКО Одре Азуле з нагоди Міжнародного дня освіти заявила про те, що політичні керівники високого рівня і прості громадяни, держоргани та громадські організації, вчителі й батьки повинні кожен на своєму місці зробити все, щоб право на освіту стало для всіх реальністю.
В ЮНЕСКО також вказують на те, що святкування цього дня сприятиме утвердженню освіти як першорядного поновлюваного ресурсу людства. Цей день ставить своєю метою підтвердити роль освіти в якості одного з основних прав та суспільного блага.
Згідно з доповіддю ЮНІСЕФ, у найбільш малозабезпечених сім'ях у світі кожна третя дівчинка підліткового віку ніколи не вчилася в школі. Серед найбільш поширених причин – бідність, дискримінація за гендерною ознакою, інвалідність, етнічне походження або мова освіти, а також віддаленість шкіл від місця проживання дітей та погана інфраструктура. У дослідженні наголошується, що для вирішення проблеми з освітою необхідно поліпшення доступності початкової освіти.