У неділю, 26 травня, громадяни 21 країни ЄС обирають новий склад Європейського парламенту. Загальні вибори до Європарламенту стартували у четвер, 23 травня. Голосування почалося з Нідерландів і Великої Британії. У п'ятницю голосування провели для мешканців Ірландії та Чехії, а 25 травня – у Латвії, Мальті та Словаччині.
Понад 420 мільйонів виборців по всій Європі обирають 751 законодавця, хоча ця цифра знизиться до 705, коли Велика Британія вийде з ЄС. Євродепутати перевірятимуть і вноситимуть зміни до законів, запропонованих Європейською комісією, за умови їхнього схвалення національними урядами в Раді ЄС.
О 7:00 ранку виборчі дільниці відкрились у східних державах блоку, голосування триватиме до 23:00, коли зачиняться дільниці в Італії.
Вибори до Європарламенту відбуваються кожні п'ять років, євродепутатів обирають за пропорційною системою, після чого депутати від партій різних держав об'єднуються у партійні групи.
Зазначимо, голосування відбувається на тлі зростання популярності популістів і націоналістів у Європі та Великій Британії. Дані соціологічних опитувань свідчать про те, що правий євроскептичний фланг парламенту може суттєво зрости, натомість центристські партії зменшать представництво, пише "Європейська правда".
Праві популісти лідирують в опитуваннях в Італії і Британії, а також претендують на перемогу у Франції. Водночас в Ірландії і Нідерландах, всупереч прогнозованій перемозі популістів, за результатами екзит-полу лідирують проєвропейські партії.
Перший агрегований прогноз складу Європейського парламенту з'явиться після 21:15 за київським часом.
Згідно з дослідженням Європейської ради з міжнародних відносин, антиєвропейські партії можуть одержати третину місць у Європейському парламенті. На разі близько 23% членів Європарламенту належать до антиєвропейських партій, від ультралівих до ультраправих, але це число може зрости щонайменше до 33%.
Ультраправі партії в Європі проводять кампанію за обмеження повноважень бюрократії ЄС і за посилення обмежень на імміграцію. Такі партії є в Італії, Німеччині та Франції.
Докладніше про читайте у матеріалі DT.UA "Експлейнер: Вибори до Європарламенту і чому вони важливі".