UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сочинський меморандум посилює російську військову присутність у Сирії — експерт

Москва повертається в "велику гру" на Близькому Сході.

22 жовтня, за підсумками короткого візиту Р.Ердогана до Сочі, лідери Росії й Туреччини підписали Меморандум про врегулювання ситуації в Сирії. Згідно з досягнутими домовленостями Туреччина зобов'язалася призупинити транскордонну воєнну операцію "Джерело миру", розпочату двома тижнями раніше в північно-східній частині країни. Зі свого боку Путін підтримав вимогу турків відвести протягом 150 годин курдські загони народної самооборони YPG з буферної зони на 30 км в глиб території Сирії вздовж турецько-сирійського кордону.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Євгенія Габер, заступник директора Дипломатичної академії України ім. Г.Удовенка, кандидат політичних наук. За її словами, на Заході й Сході експерти одностайні у своїх оцінках домовленостей Ердогана і Путіна. Сочинський меморандум не тільки легітимує і посилює російську військову присутність у північно-східній Сирії, а й повертає Москву у велику гру на Близькому Сході. Гру, яку дуже несподівано й добровільно здав Вашингтон.

"Відслідковувати процес виведення курдських підрозділів з північно-східної Сирії, а також зі стратегічно важливих міст Манбидж і Тель-Ріфат на західному березі Євфрату, мають спільні російсько-турецькі патрулі", - зазначає експерт.

"Схоже, що, за іронією долі, росіяни змогли реалізувати ті елементи "механізму безпеки", над якими уряд США працював із Туреччиною аж до телефонного дзвінка Трампа 6 жовтня. З тією тільки різницею, що тепер ключовий гравець - Москва, а не Вашингтон", - написав у своєму Твіттері Бретт Макгерк, колишній спецпредставник США в міжнародній коаліції з боротьби з ІД.

9 жовтня президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив про початок військової операції "Джерело миру" на північному сході Сирії. Турецьке керівництво планує створити в регіоні буферну "зону безпеки" і переселити туди після вигнання курдів близько 2 млн сирійських біженців. Ця операція стала третьою на території Сирії, їй передували "Щит Євфрату" і "Оливкова гілка".

Євросоюз, НАТО і Ліга Арабських держав засудили Туреччину і закликали Анкару припинити операцію в Сирії.

Президент США Дональд Трамп публічно закликав Ердогана відмовитися від операції проти сирійських курдів і погрожував Туреччині санкціями, віддавши при цьому наказ про виведення американських військовослужбовців з прикордонного регіону. Рада Безпеки ООН не змогла узгодити резолюцію у зв'язку з вторгненням Туреччини в Сирію.

15 жовтня США ввели санкції проти Міноборони і Міненерго Туреччини, а також керівників цих міністерств Хулуси Акар і Фатіха Донмеза. У список потрапив і голова МВС Сулейман Сойлу. Нові обмеження Вашингтон пояснив діями турецьких військових на півночі Сирії.

Детальніше про захоплення Кремлем сфер впливу читайте у статті Євгенії Габер "Нова ера надходить зі Сходу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".