UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Смерть Ізраїлю та Америці": торгова марка Ісламської революції в Ірані протягом 40 років

В Ірані відзначають 40-ву річницю Ісламської революції.

Сотні тисяч іранців провели загальнонаціональні мітинги в понеділок, щоб відзначити 40-ву річницю Ісламської революції, яка тривала трохи більше року - з 8 січня 1978 по 11 лютого 1979 року. Солдати, студенти, священнослужителі і одягнені в чорне жінки з маленькими дітьми вийшли на вулиці міст і селищ, багато з яких несли портрети Хомейні, який очолив революцію, і нинішнього верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї. 40 років тому закінчилося правління тридцятого і останнього шаху Ірану Мохаммеда Рези Пехлеві. Він виїхав з країни після того, як іранська армія оголосила про свій нейтралітет, проклавши шлях до краху підтримуваного США монарха. До революції Іран вважався найближчим союзником США на Близькому Сході.

В понеділок державне телебачення Ірану показало натовп іранців з прапорами, які скандували "Смерть Ізраїлю, Смерть Америці" - торговельнаої марки Ісламської революції 1979 року, пише Reuters.

У своєму виступі на площі Азаді в Тегерані президент Ірану Хасан Рухані відкинув зусилля США щодо ізоляції Ірану, заявивши, що санкції США "не можуть зруйнувати Ісламську Республіку".

"Ми не дозволимо Америці перемогти ... У іранців є і будуть деякі економічні труднощі, але ми подолаємо проблеми, допомагаючи один одному", - сказав він у своїй промові, яку цитує Офіс Рухани.

Адміністрація президента США Дональда Трампа з 5 листопада відновила всі санкції проти Ірану, які раніше були зняті в рамках "ядерної угоди" 2015 року; обмежувальні заходи торкнуться експорту нафти, судноплавства, банківської і всіх інших галузей, що стосуються економіки. Міністр фінансів США Стів Мнучін заявив про те, що кінцевою метою санкцій є стримування агресивної поведінки режиму в Тегерані. 5 лютого Трамп назвав Іран терористичною країною номер один.

The Washington Post пише, що 40 років тому США вигнання шаха Пехлеві стало геополітичної раною, яка досі не загоїлася. Його уряд - в тому числі його сумнозвісна таємна поліція – підтримав колишній президент Річард Ніксон. На місці монархії Пехлеві виникла ворожа держава, яка взяла в заручники громадян США, брала участь в смертельних атак на американські сили в регіоні і називала себе антиимперским "супротивником" гегемоністської Америки.

Близькосхідна Холодна війна

Іранська революція зіграла значну роль у народженні і зростанні джихадистських рухів в арабському світі, так як вона підняла обізнаність про роль релігії в політичних змінах в регіоні. Іранська революція вплинула на політичне мислення в регіоні з точки зору запровадження релігії та стала одним з ключових подій XX століття. Встановлення міцної ісламської влади в багатому вуглеводнями Ірані поставило під сумнів неформальне лідерство сунітської Саудівської Аравії в мусульманському світі.

Для іншої частини Близького Сходу прихід теократичного режиму аятолли Хомейні, який очолив революцію в Ірані, став політичною бомбою, яка дала життя релігійним течіям та рухам.

За 40 років Ісламська республіка Іран стала одним з ключових гравців на Близькому Сході. Шиїтська республіка спонсорує збройні угруповання в Ємені, Сирії, Іраку та Лівані. В Ємені бойовики шиїтів-хусити протистоять міжнародній коаліції сунітських держав на чолі з Саудівською Аравією. Члени угруповання "Хізбалла" в Лівані обстрілюють північні території Ізраїлю і намагаються потрапити на територію Єврейської держави через підземні тунелі.

Ізраїль розглядає Іран як свого головного ворога, а "Хізбалла" - найбільша загроза на його кордонах. Ізраїль неодноразово відкривав вогонь по іранських цілях і бойовиках "Хізбалли" в Сирії, почасти для припинення передачі зброї між ними.

Офіційно Іран став першою в історії Ісламської республікою 1 квітня 1979 року після загальнонаціонального референдуму. І хоча керівництво Ісламської Республіки відзначає свою 40-ву річницю демонстрацією бравади, воно не може приховати зростаючі економічні проблеми країни. Це пов'язано не тільки з санкціями США, але і з невмілим керівництвом і передбачуваної крадіжкою з боку еліт режиму.

Реза Пехлеві, син поваленого шаха, закликав жителів Ірану до "демократичної революції".

Як зазначає оглядач Віталій Федянін у своїй статті "Іранський прецедент Трампа", санкції США боляче вдарили по іранській економіці ще до офіційного введення їх в дію.