UA / RU
Підтримати ZN.ua

Словаччина обирає Парламент: які є варіанти?

Проросійська партія Фіцо, чи ліберальна проєвропейська.

В суботу у Словаччині відбуваються парламентські вибори: за право очолити уряд змагаються колишній лівий прем’єр-міністр Роберт Фіцо, який пообіцяв припинити військову допомогу сусідній Україні, та прозахідні ліберали, пише Reuters.

Опитування громадської думки напередодні демонструють, що обидві партії зійшлися   у запеклій боротьбі, і очікується, що переможець отримає першу можливість спробувати сформувати новий уряд замість тимчасової адміністрації, яка з травня керує 5,5-мільйонною країною.

Якщо уряд очолить Фіцо, це означатиме, що Словаччина приєднається до Угорщини, яка кидає виклик консенсусу Євросоюзу щодо підтримки України та прагненню зберегти єдність у протистоянні вторгненню Росії.

Це також посилить блок східних колишніх комуністичних країн з урядами, які публічно ворожі до лібералізму, разом із польською націоналістичною ПіС, на яку наступного місяця також чекають вибори,  хоча Польща залишається проукраїнською.

Очолюваний Прогресивною партією Словаччини уряд, натомість, прагне продовжувати курс на зовнішню політику, зберігаючи сильну підтримку Словаччини для України та ставлячи країну в проінтеграційний та ліберальний табір в ЄС у таких питаннях, як зелена політика та права ЛГБТ.

Очікується, що ані соціал-демократи Фіцо (SMER-SSD), ані ліберали на чолі з віце-головою Європейського парламенту Міхалом Сімецькою (PS) не отримають більшості, тобто майбутній уряд, ймовірно, залежатиме від результатів більш ніж півдюжини менших партій: від лібертаріанців до ультраправих екстремістів.

Помірно-лівий «Глас» Пітера Пеллегріні, колишнього члена SMER-SSD і прем’єр-міністра в 2018-20 роках за опитуваннями є третім і, можливо, стане головним. Він стверджує, що не визначився, кого із суперників підтримати, однак припустив, що його партія є ближчою до Фіцо.

Позиції Фіцо ґрунтуються на невдоволенні правоцентристською коаліцією, уряд якої через суперечки розпався минулого року, що призвело до виборів на півроку раніше.

Проросійські погляди Фіцо відповідають настроям у словацькому суспільстві, традиційно налаштованому так само проросійськи. Ці настрої посилили відповідні наративи та дезінформацію в соціальних мережах.

«Фіцо виграв від усієї тієї тривоги, викликаної пандемією (коронавірусу) і війною (в Україні), невдоволенням, яке поширюється у Словаччині в останні три роки, і підживлює це невдоволення», – вважає соціолог Міхал Васечка.

Фіцо пообіцяв припинити військові поставки в Україну, натомість  зосередитись на мирних переговорах. Це лінія, близька до лінії лідера Угорщини Віктора Орбана, але відкидається Україною та її союзниками, які кажуть, що це лише дасть  Росії шанс відновитись.

Він також критикував санкції проти Росії та захищав національне право вето в ЄС.

Але Фіцо у минулому також був і прагматичним лідером, що, на думку іноземних дипломатів і аналітиків, могло приборкати його зовнішньополітичний поворот.

Читайте також: Можливий переможець виборів у Словаччині не зміг відповісти, яку саме військову допомогу Україні він хоче зупинити

Аналітики та дипломати також заявили, що Словаччина має найбільший дефіцитом бюджету в єврозоні цього року становить, який становить майже 7% валового внутрішнього продукту. Вона надзвичайно потребує коштів ЄС на модернізацію та відновлення. Таким чином, будь-який уряд двічі подумає, перш ніж вступати в конфлікт із Брюсселем щодо таких питань, як верховенство права.

Голосування починається о 7:00 ранку і закінчується о 22:00. Результати екзит-полу будуть оприлюднені після закриття виборчих дільниць, а офіційні результати стануть відомі протягом кількох годин.