UA / RU
Підтримати ZN.ua

Слабкий рубль залишив росіян без поїздок за кордон - WSJ

Життя середнього класу в Росії дуже змінилося через різкого падіння рубля.

Серед секторів економіки в Росії, які зазнали найбільшої шкоди, опинився туризм, пишуть Джеймс Марсон і Олександр Коляндр у статті "Слабкий рубль утримує росіян будинку" для The Wall Street Journal.

Віктор Ландер, 35-річний копірайтер, зазвичай, їздить в Європу з дружиною на новорічні свята. Але цієї зими, коли на його рублі можна купити менше, ніж дві третини від звичайної суми в євро в порівнянні з минулим роком, вони залишаються вдома, в Москві.

Через зниження вартості рубля життя багатьох представників середнього класу Росії, які в останні роки звикли проводити зимові свята за кордоном, і звикли до західних імпортних товарам, змінилося.

Багато, хто раніше могли собі дозволити придбати новітні моделі смартфонів, французький сир, після падіння цін на нафту і введення санкцій проти Росії і, відповідно, падіння рубля, тепер стали перед особою іншій реальності.

Разом із тим, як наголошується в статті, рейтинги російського президента Володимира Путіна, залишаються досить високими ( 74% підтримки за даними "Левада-Центру"). Його популярність зросла після анексії українського Криму на фоні піднесення патріотизму серед росіян.

Падіння рубля зараз відчувається найбільш гостро серед городян в Росії, які мають банківські валютні заощадження, купують іноземну продукцію і проводять час за кордоном. Бідні верстви населення Бідні - це ключова підтримка Путіна, оскільки такі громадяни зазвичай не мають будь-яких накопичень і розплачуються тільки рублями.

Чиновники і аналітики говорять, що на початку наступного року економічна ситуація у Росії ще більше погіршиться. За прогнозом Мінекономрозвитку, реальний дохід після сплати податків зменшиться на 2,8% в 2015 році, і це перше подібне падіння за 15 років правління Путіна.

"В Москві, падіння вже почалося. За даними міського бюро статистики, реальний дохід після сплати податків знизився на 5,3% в перші дев'ять місяців року та на 9,1% у жовтні по відношенню до аналогічного періоду в 2013 році", - йдеться в статті.

Тільки 12% роботодавців розглядають можливість підвищення заробітної плати найближчим часом. Багато роздрібні торговці тримали ціни на низькому рівні, щоб не відлякати клієнтів, але кажуть, що вони будуть змушені підняти ціни на початку наступного року.

"Серед галузей, найбільш постраждалих вже, - туризм", - йдеться в статті.

"Все розвалилося", - говорить прес-секретар Російського союзу туріндустрії Ірина Тюріна. За її словами, бронювання квитків скоротилося більш ніж наполовину, що змусило багато туристичні компанії скасувати чартерні рейси і розпродати путівки собі у збиток, щоб повернути хоч якісь гроші.

Власниця туристичного агентства Тетяна Самойлова каже, що її переповнює страх, коли вона перевіряє курс рубля. Навіть постійні клієнти, у тому числі три золотопромислові компанії з Магадана, які традиційно відправляли працівників за кордон в якості бонусу, скасували поїздки, розповіла вона. Багато відпочиваючі тепер переоириентировались на внутернніе напряму - Москву, Санкт-Петербург і Сочі.

Інші змінюють свої плани. Наприклад, як розповідає Самойлова, у неї є приклади, коли люди, які раніше їздили в Париж, замість цього тепер відправляються до Варшави чи Праги.

У статті зазначається, що кілька туристичних компаній в Росії були змушені навіть закритися через фінансові проблеми.

Так, Олексій Корчков, який організовує тури для росіян по Нью-Йорку, збирається закрити свій бізнес, оскільки у нього не виявилося жодного клієнта в грудні. У минулому році в цей час все було зроблено до кінця січня".

"Мені подобалося це заняття, але зараз я буду шукати нудну роботу в офісі", - говорить він.

Читайте також: Крах російської економіки може змусити Путіна відмовитися від України - National Review

Раніше видання Financial Times писало, що у Росії перед новорічними святами магазини одягу і туристичні компанії відчули "на власній шкурі" наслідки стрімкого обвалу рубля.