UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скорочення економічної активності в РФ через санкції значне, перспективи для Кремля похмурі — економіст

Санкції мають значний вплив на російську економіку і він буде лише посилюватися з часом.

З початку повномасштабної війни РФ проти України триває багато дискусій про наслідки економічних санкцій, запроваджених проти Росії. Багато коментаторів стверджують, що санкції мають лише обмежений вплив або не мають жодного ефекту, по-перше, тому що вони не змусили главу Кремля Владіміра Путіна змінити свою політику, а по-друге, тому що російська економіка продемонструвала певну стійкість. Однак, на думку російського економіста, економічного радника російського опозиціонера Алєксєя Навального Владіміра Мілова, обидва твердження є оманливими. Останній аргумент, про стійкість російської економіки – базується на хибному підході, зосередженому лише на кількох макроекономічних показниках, яких недостатньо для оцінки справжнього стану економіки РФ. Про це він заявив під час конференції Atlantic Council.

За словами Мілова, дуже важливо, що аналітики намагаються більш детально вивчати вплив санкцій, досліджувати те, що відбувається з російською економікою, вплив санкцій на промисловість, ринок, суспільство РФ тощо.

«Окрім лише набору макроекономічних показників, які часто можна побачити в заголовках, як от ВВП, курс рубля чи рівень безробіття, для визначення справжнього ефекту санкцій необхідний розгляд більш детальних даних, які дають чіткішу картину впливу санкцій на російську економіку», - заявив Мілов.

«Що ми бачимо загалом, то це те, що скорочення економічної активності через санкції дуже значне. Це приблизно на рівні від 5 до 10 відсоткових пунктів у річному обчисленні, незалежно від того, на що подивитися. Чи це роздрібна торгівля, вантажообіг транспорту, чи, що я думаю, найважливіший показник, це податкові надходження від нафтогазової галузі у російський бюджет. І як це впливає на економіку загалом», - додав він.

На думку аналітика, картина досить похмура для російського уряду.

«Більше того, немає жодного покращення наприкінці весни та влітку. Ми чули багато розмов про потенційне відновлення до кінця року, що найбільший удар припав на другий або третій квартали минулого року, але потім економіка РФ почне відновлюватися. Але ми просто не бачимо загальних індикаторів того, що щось подібне відбувається», - зазначив він.

Одним із головних індикаторів, через які скорочується виробництво в РФ, це нестача споживчого попиту. Крім того, не надходить інвестування, а заміщення імпорту насправді не надто працює.

Крім того, поворот РФ до Азії також не надто ефективний, оскільки Росії доводиться робити великі знижки на нафту, газ та інші товари, які вона експортує в країни Азії.

«Влив санкцій на російську економіку великий. Він ймовірно, буде значно посилюватися з часом. Тому, найкраща порада для західних політиків, виробляти стратегічне терпіння», - додав економіст.

«Захід на правильному шляху, але це вимагає часу, є певний опір російської економіки. І я думаю, найбільша проблема, яка настає сьогодні, це обхід санкцій, імпорт підсанкційних товарів та технологій через треті країни, Китай, Гонконг, Туреччина та інші. Тож я думаю, у 2023 році, ймовірно, зосередження має бути не лише на нових санкціях, а радше на моніторингу поєднання санкцій, які вже були запроваджені. Тому що Путін був досить успішним у пошуку шляхів їх обходу», - пояснив він.

Читайте також: The Economist: Росія обходить санкції проти її нафти в промислових масштабах

Раніше перший віцепрем'єр-міністр-міністр економіки України Юлія Свириденко заявила, що санкції вже мають потужний ефект на економіку РФ. За підсумками 2022 року у Росії зафіксовано дефіцит бюджету у 3,35 трильйона рублів чи близько 2,3% ВВП. Фонд національного добробуту, кошти якого Росія з жовтня використовує на покриття дефіциту бюджету, зменшився на десятки мільярдів доларів США: якщо до кінця 2021 року фонд мав $182,59, то сьогодні - близько $148. При цьому тенденції лише погіршуються, цього року очікується дефіцит бюджету Росії на рівні принаймні 6%.