28 країн ЄС цього місяця будуть обговорювати питання про продовження дії економічних санкцій проти Росії, запроваджених в якості покарання за вторгнення в Україну і анексію Криму. Кожні шість місяців європейці підтримували збереження економічного тиску з червня 2014 року. Але тепер деякі країни за лаштунками добиваються скасування санкцій.
"Це буде помилка. Ще не час повертатися до ведення справ, як зазвичай, з Москвою. Скасування санкцій стане небезпечним сигналом слабкості і поділу в Європі", - пишуть на сторінках Wall Street Journal експерти Hudson Institute Бенджамін Хаддад і Ханна Тобурн.
Вони нагадують, що санкції стосуються важливих галузей російської економіки, таких як енергетика, оборона і банківська справа. Деякі з них були запровадженні після того, як проросійські бойовики в 2014 році збили малайзійський авіалайнер "Боїнг 777" над Донбасом. Автори нагадують, що скасування санкцій прив'язане до виконання Кремлем своєї частини Мінських угод.
"Київ теж не завжди виконував свої зобов'язання, але порушення з боку Москви масштабні, систематичні і зухвалі", - йдеться в статті.
Росія досі не повернула Україні контроль над її власними кордонами, а атаки проросійських бойовиків в Донбасі продовжуються навіть із застосуванням важкого озброєння, що заборонено Мінськими угодами. Автори закликають Європу не дозволити Путіну дурити її одним єдиним "жестом доброї волі", який полягав у звільненні з ув'язнення Надії Савченко.
Цей крок здійснений в ідеальний момент, щоб подіяти на тих у Європі, хто хотів би повернутися до нормальних відносин з Росією, однак їм бракувало аргументів, які б вказували на реальний прогрес. Автори зауважують, що санкції, все ж таки, були ефективними. В сукупності з обвалом цін на нафту, вони призвели до обвалу російської економіки на 3,8% ВВП в 2015 році. А зменшення іноземних інвестицій, яке також спричинив економічний тиск, загострили біль Москви.
Автори підкреслюють, що економічні санкції змусили Москву сісти за стіл переговорів у Мінську і заморозити бої в Донбасі. І скасування санкцій просто зараз без досягнення прогресу лише заохотить до відновлення інтенсивного насилля.
Експерти радять підтримувати діалог з Москвою, як того вимагають прихильники Росії, зокрема прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас. Однак ефективність діалогу не залежить від того, будуть діяти санкції чи ні. Навпаки, вони посилюють один одного. Нинішня ситуація була створена не європейцями чи американцями, а бажанням переглянути результати Холодної війни росіян і їхнім вторгненням в сусідню країну. І саме це заважає діалогу в першу чергу, а не санкції.
Автори підкреслюють, що Росія отримає більшу вигоду від скасування санкцій, ніж Європа. І західна стратегія повинна відображати цю реальність.
Сьгодні видання Financial Times писало, що Євросоюз продовжить санкції проти Росії ще на півроку. Дипломати побоювалися, що продовження може викликати серйозні політичні битви між такими державами, як Угорщина, Греція та Італія, які виступають за перегляд санкцій, і більш войовничо настроєних щодо держави, в тому числі Польщею і країнами Балтії, які хочуть, щоб санкції пролонгували.
Нагадаємо, 8 червня Сенат Франції ухвалив резолюцію із закликом пом'якшити санкції проти Росії у разі прогресу в реалізації умов Мінських домовленостей. Рішення підтримали 302 з 318 членів верхньої палати Парламенту Франції.