UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сирійці після падіння режиму Асада обережно і повільно починають повертатися додому

Найперше сирійці повертаються з Туреччини, яка прихистила три мільйони біженців - звідти ближче.

Повалення режиму Асада дало надію бігатьом біженцям, які воліли б повернутися додому. Повільно, обережно, з деякою недовірою і острахом, аже й з надією в очах дістаються вони домівок - якщо вони у них є.

"Кількість людей, які повернулися до Сирії за останні 15 днів, перевищила 25 тисяч", - заявив у вівторок, 24 грудня, міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая в інтерв'ю офіційному інформаційному агентству Anadolu, передає DW.

Читайте також: Сирія звільнилася від впливу Росії та Ірану, але її незалежність і стабільність все ще під загрозою — The Guardian

Туреччина, яка стала домівкою для майже трьох мільйонів сирійських біженців, перебуває в тісному контакті з новими лідерами Сирії і зараз зосереджується на добровільному поверненні сирійців, сподіваючись, що зміна влади в Дамаску дозволить багатьом з них повернутися додому.

Туреччина знову відкрила своє посольство в Дамаску майже через тиждень після того, як режим Асада був повалений. За словами Єрлікая, в посольстві і консульстві Туреччини в Дамаску і Алеппо буде створено міграційний відділ, який вестиме облік сирійців, які повертаються.

Єрлікая зазначив, що одна людина з кожної сім'ї матиме право тричі в'їжджати і виїжджати з 1 січня по липень 2025 року відповідно до правил, які будуть розроблені за вказівкою президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Він додав, що сирійці, які повертаються до своєї країни, зможуть забрати з собою свої речі та автомобілі.

Читайте також: Туреччина веде тісний діалог з лідером сирійських повстанців — Ердоган

Минуло лише два тижні відтоді, як впав режим сирійського диктатора Башара Асада, але Європа вже рухається надто повільно. Падіння режиму Асада відкриває перед Європою величезні стратегічні можливості — зокрема, можливість добровільного повернення багатьох сирійських біженців.

Європа повинна визнати, що доля Сирії, яка знаходиться в самому центрі Середземномор'я, становить ключовий стратегічний інтерес. Європі слід запропонувати Сирії масштабну ініціативу, щоб вплинути на нову військову владу країни, а саме угрупування "Хаят Тахрір аш-Шам" (HTS), раніше пов’язане з "Аль-Каїдою". Мета полягає в тому, щоб стимулювати цю групу до подальших змін у напрямку поміркованості, інклюзивності та стабілізації ситуації в регіоні.