Перший за майже п'ять років візит китайського лідера Сі Цзіньпіна до Європи стане перевіркою готовності континенту протистояти Пекіну через його підтримку Росії, а також через торговельну політику Китаю, яка знищила найважливіші галузі європейської промисловості. Європейські лідери, як правило, поводяться з Пекіном обережно, не бажаючи ставити під загрозу відносини з основним торговим партнером.
Але президент Франції Еммануель Макрон, який зустрівся з Сі Цзіньпіном 6 травня, назвав війну в Україні та торговельну практику Китаю екзистенційною загрозою для Європи. Однак будь-яка спроба протистояти Пекіну потребуватиме єдності серед європейських лідерів, а Китай уже давно грає в "розділяй і володарюй" зі столицями різних країн континенту, зазначає The Wall Street Journal.
"Думаю, що у Європи є певний важіль впливу на Китай. Китайська економіка слабка. Китайцям потрібен доступ до європейських інвестицій, європейських технологій, але цей важіль працює тільки в тому разі, якщо Європа єдина і посилає однакові сигнали", — каже старший радник китайського напряму дослідницької компанії Rhodium Ной Баркін.
Сі Цзіньпін також вирушить до Угорщини, де зустрінеться з прем'єр-міністром Віктором Орбаном — найлютішим ворогом політики ЄС. Орбан протистоїть зусиллям Євросоюзу з надання допомоги Україні й став першим лідером ЄС, який підписав контракт у рамках масштабної китайської інфраструктурної ініціативи "Один пояс — один шлях".
"Орбан робить ставку на Китай. Було цілком зрозуміло, що уряд хоче перетворити країну на логістичний центр", — вважає старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики та доцент Університету Корвінус у Будапешті Тамаш Матура.
Нагадаємо, що лідер Китаю Сі Цзіньпін заявив, що його країна разом з усім міжнародним співтовариством шукає "хороші шляхи" завершення війни Росії в Україні. Але невдовзі Сі Цзіньпін сказав, що "Китай не є стороною конфлікту" під час зустрічі з Макроном. Про співпрацю деяких країн з Китаєм читайте у статті Юлії Климишин "Колискова Китаю для Європи".