Влада авторитарних держав та різноманітні спецслужби могли роками слідкувати за правозахисниками, журналістами і політиками, використовуючи шпигунську програму, яка була розроблена ізраїльською фірмою NSO Group. Про це інформує DW.
Німецькі ЗМІ впродовж кількох місяців брали участь у журналістському розслідуванні «Проєкт Pegasus», результати якого були опубліковані в неділю, 18 липня.
У своєму розпорядженні журналістський консорціум, який включав 16 редакцій, а також правозахисні організації Amnesty International та Forbidden Stories, мав список з 50 тисяч телефонних номерів з декількох десятків країн. Імовірно, що за власниками цих номерів стежили.
Ідентифікувати власників цих номерів вдалося більш ніж у тисячі випадків. Серед них виявилися високопоставлені політики, журналісти, адвокати і правозахисники із Франції, США, Індії, Марокко, Мексики, Угорщини та інших країн, в тому числі відомі азербайджанські опозиційні журналістки.
Під час розслідування було виявлено, що програмне забезпечення Pegasus компанія NSO Group поставляла розвідувальним агентствам, правоохоронним службам і військовим з 2016 року.
Незалежним IT-експертам були надані 44 випадково обраних телефонів, на 37 з них були знайдені сліди шпигунського ПЗ.
У NSO Group зазначили, що клієнти фірми – це виключно офіційні державні організації, що використовують її продукти для боротьби з тероризмом, організованою злочинністю, наркоторгівлею, педофілами і викрадачами дітей.
Троянська програма Pegasus здатна миттєво встановитися на телефон жертви, досить один раз натиснути на надіслане зловмисниками посилання.
Після встановлення цієї програми на телефон, зловмисники отримують повний доступ до всіх файлів та програм на смартфоні, включаючи камеру та мікрофон.
Це програмне забезпечення знайшло багато прихильників серед представників авторитарної політики, зокрема, прем’єра Угорщини Віктора Орбана.
За допомогою шпигунської програми Pegasus Віктор Орбан і його уряд стежив за незалежними журналістами Угорщини.
За визнанням одного з колишніх співробітників NSO Group, компанії-розробника ПЗ, Угорщина дійсно вважалася в числі клієнтів фірми - найімовірніше, Орбан купив Pegasus після візиту в країну в 2017 році тодішнього ізраїльського прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху.
Нагадаємо, колишній радник наслідного принца Саудівської Аравії Сауд аль-Кахтані, підозрюваний в причетності до вбивства журналіста Джамаля Хашоггі, користувався послугами ізраїльської компанії NSO Group для стеження за активістами та журналістами, критично налаштованих до Ер-Ріяду
1 листопада 2019 року розробники месенджера WhatsApp подали позов проти ізраїльської компанії NSO Group, яка, на їхню думку, розробила інструмент для злому.
Зловмисники отримали доступ до інформації, яка зберігалася на смартфонах високопоставлених співробітників урядових органів і оборонних відомств США, ОАЕ, Бахрейну, Мексики, Пакистану, Індії, а також інших 14 країн з п'яти континентів планети.