Хоча 2021 рік був періодом економічного відновлення, це відновлення не було цілісним. На жаль, економічні перспективи на 2022 рік зараз виглядають гірше, ніж прогноз МВФ у жовтні минулого року: головними причинами цього, на думку аналітиків, є штам коронавірусу «Омікрон», дефіцит пропозиції та несподівано висока інфляція. Погіршення прогнозів особливо різке для США та Китаю. Невизначеність велика, пише Financial Times.
Рік тому МВФ прогнозував глобальне економічне зростання у 2021 році на рівні 5,5 відсотка, а зростання економіки країн з високим рівнем доходу – 4,3 відсотка. За оцінками, глобальне зростання минулого року становило 5,9 відсотка, а розвиток в країнах з високим рівнем доходу – 5,0 відсотка.
Покращення в країнах, що розвиваються, було меншим. Загалом, зазначає МВФ, те, чи покращилися показники у 2021 році порівняно з прогнозованими наприкінці 2020 року, залежало від рівня вакцинації: щеплення зараз – це така ж економічна політика, як і політика охорони здоров’я.
Погіршення прогнозу на 2022 рік з жовтня минулого року не є драматичним: очікується, що світова економіка, як і раніше, буде зростати з тенденцією на рівні 4,4 відсотка, при цьому держави з високим рівнем доходу спостерігатимуть зростання економіки на 3,9 відсотка, а країни, що розвиваються – 4,8 відсотка.
Очікується зниження на 0,5, 0,6 та 0,3 процентного пункту відповідно. Особливо різке зниження може чекати на США, прогноз зростання на 2022 рік погіршився на 1,2 процентного пункту до 4 відсотків, і на Китай, прогноз зростання якого знижено на 0,8 процентного пункту до 4,8 відсотка.
Основними факторами погіршення прогнозів для США є зняття фіскального пакету Build Back Better з базового рівня, більш різке, ніж очікувалося, відкликання грошових стимулів та дефіцит пропозиції. У Китаї це зрив, спричинений політикою «повної ліквідації коронавірусу» та кризою у секторі нерухомості.
Набагато важливішими за такі прогнози є припущення, на які вони спираються. МВФ вважає, що пандемія буде під контролем у всьому світі до кінця 2022 року. Це означає, що вакцинація досягне високого рівня в більшості країн і щеплення залишаться ефективними.
МВФ все ще прогнозує, що інфляція буде «тимчасовою», хоча вона може погіршитися і тривати довше, ніж очікувалося раніше. Прогноз полягає в тому, що інфляція в країнах з високим рівнем доходу становитиме в середньому 3,9 відсотка в 2022 році, перш ніж піде на спад в 2023 році. МВФ також припускає, що Китаю вдасться успішно стабілізувати свою економіку.
Ризики, як зазначають у МВФ, йдуть зі зворотного боку. Один із них полягає в тому, що коронавірус не взято під контроль. Найактуальнішим завданням є зробити вакцинацію більш активною, що стало викликом для науковців, бізнесу та систем охорони здоров’я. Важливо також здобути та зберегти довіру суспільства.
Інший ризик полягає в тому, що інфляцію не вдасться взяти під контроль швидко та легко. Дійсно можна вказати на конкретні проблеми, зокрема зростання цін на енергоносії, як на безпосередню причину інфляції. У 2021 році, стверджує МВФ, дефіцит пропозиції знизив світове виробництво на 0,5 процентного пункту та підвищив інфляцію на один процентний пункт. Але це була не єдина проблема.
Можна припустити, що дефіцит пропозиції зменшиться, оскільки високі ціни самі по собі є стимулом для зростання пропозиції. У випадку енергоносіїв ціни можуть залишатися високими, але з часом стабілізуватися або навіть почати падати.
Однак, оскільки грошово-кредитна політика та фінансові умови є історично м’якими, для стабілізації попиту все ще може знадобитися значне посилення економічної політики. МВФ припускає, що купівля активів Федеральної резервної системи США закінчиться в березні і буде «трикратне підвищення ставки як у 2022, так і в 2023». Таких кроків може бути недостатньо, хоча це також може і перебільшенням. Історично дезінфляція часто призводила до спадів. Якщо зростання інфляції буде як великим, так і тривалим, нова економічна доктрина буде викликати головний біль.
Як додається в оновленні Звіту про глобальну фінансову стабільність, фінансові ринки демонструють «розширені оцінки».
Фінансові ризики особливо важливі для країн, що розвиваються. Питання в тому, наскільки добре країни зможуть впоратися з економічними труднощами.
Крім цього, існують очевидні геополітичні ризики та проблема зміни клімату. Йдеться також і про загострення кризи у відносинах між Росією та Україною. Особливо важливим питанням є те, як керувати світом, в якому більшість країн вирішили вчитися жити з коронавірусом, а Китай налаштований повністю ліквідувати ковід. Це говорить про постійне закриття кордонів та блокування пересування людей.
Можна очікувати продовження економічного відновлення, хоча воно буде повільнішим, ніж прогнозувалося ще кілька місяців тому. Але не можна забувати про ризики. Більше того, «нормальне життя», до якого людство так хоче повернутися, вже не буде таким як раніше. Світ змінився, резюмує видання.
Вже другий рік поспіль пандемія коронавірусу змінює світ. Звісно, вона не змінила все, але прискорила багато економічних тенденцій, від скорочення населення до цифрової революції. Financial Times називає тенденції, які можуть визначати економіку у 2022 році.