UA / RU
Підтримати ZN.ua

Схетина не бачить причин святкувати День перемоги в Москві

Дипломат пояснив, чому президент Польщі розглядає можливість відсвяткувати кінець Другої світової війни в своїй країні.

Президент Польщі Броніслав Коморовський може цього року відзначити День перемоги 8 травня на півострові Вестерплатте, з якого фактично почалася 3.

Про це в інтерв'ю польському сайту RMF24 розповів міністр закордонних справ Ґжегож Схетина. Він підтвердив, що наразі у Варшаві розглядають можливість відзначити річницю великої перемоги в Польщі, а не в Москві.

"Звісно, дивно, що завершення війни відзначатимуть там, де вона почалася. Але чому всі звикли, що Москва – це місце, де поклали край бойовим діям, а не Лондон наприклад, чи Берлін, що було б логічніше. Ми обговорюємо це. Я прихильник думки, що не варто приплітати історичну політику у сфері політичних відносин, бо це лише шкодить. Історія, як вже було сказано, повинна бути вільною від політичного впливу", - пояснив Схетина.

При цьому він додав, що складно уявити участь президента Польщі в святкуванні Дня перемоги в Москві в той час, коли Росія має відношення до розв'язання війни на Сході України.

"Тож питанням є чи буде 8 травня святом Заходу, приуроченим до закінчення Другої світової війни? Ми зараз шукаєм відповідь", - пояснив Схетина.

Він також прокоментував свою нещодавню подяку українцям за визволення в'язнів концтабору Освенцим, яка спричинила скандал в Росії. Дипломат пояснив, що хотів підкреслити заслугу солдатів України у здобутті перемоги в Другій світовій війні, а не принизити росіян.

За його словами, українці на рівні з іншими народами СРСР доклали великих зусиль, щоб визволити Європу від Третього Рейху. І подяка повинна була лише пояснити присутність президента України Петра Порошенка на 70-й річниці визволення Освенцима, а не ображати Росію.

Голова МЗС Польщі раніше прокоментував, що Росія не хоче пам'ятати про мільйон українців у армії СРСР. За його словами, у Росії так сильно ображаються на його подяку на адресу українців саме через війну на Сході України. Заслуга солдатів з України у перемозі над нацистами в часи Другої світової війни не вписується в сучасну пропаганду Кремля. За це російські ЗМІ натякнули, що предки Схетини могли бути колаборантами нацистів. Раніше Gazeta Wyborcza писала, що росіяни заперечують право українців на перемогу над Гітлером.