UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи може Європа щось запропонувати Трампу? — Politico

Теоретичне повернення Трампа зуміло привернути увагу, змусивши Європу замислитися над тим, як вона може захистити себе самостійно.

Україна зазнає серйозних втрат. Газа була зруйнована і тисячі палестинців були вбиті у відповідь на жорстоку атаку в Ізраїлі 7 жовтня. А Іран завдав прямого удару по Ізраїлю, що може свідчити про ширший конфлікт на Близькому Сході. Європейці все ще мають з ким поговорити в особі президента США Джо Байдена про ці події, оскільки трансатлантична співпраця була міцною. Однак це може змінитися за лічені місяці. І прогнозування того, чого Трамп може хотіти від Європи, здається, схоже на пошук у темряві, зазначає Politico.

Перспектива повернення Трампа на посаду президента США зумовлює широкий спектр сценаріїв, включаючи збільшення торговельних бар'єрів, відмову США від України й фактичну непотрібність НАТО, а також можливе надання Вашингтоном більшої свободи дій авторитарним лідерам по всьому світу, в тому числі Владіміру Путіну і президенту Китаю Сі Цзіньпіну.

Читайте також: Чому Дональд Трамп ненавидить Україну? — Politico

Один високопоставлений республіканець припустив, що Трамп, можливо, не відразу виконає свою пропозицію укласти угоду з Путіним щодо України протягом 24 годин. Замість цього він висунув би Європі ультиматум: "Якщо ви дбаєте про цю країну, то захищайте її; я не буду втручатися ні з одного, ні з іншого боку".

Однак така пропозиція занурила б НАТО і ЄС у гострі суперечки, створивши конфлікт між країнами, готовими радикально збільшити витрати на оборону, що б не сталося, і тими, хто цього робити не збирається. І ніде шок від усього цього не є більш відчутним, ніж у Німеччині — країні, яка будувала всю свою зовнішню політику на оборонних гарантіях з боку США, торгівлі з Китаєм і все більш безнадійних спробах зближення з Росією. Відносини між Берліном і Вашингтоном були особливо напруженими під час першого терміну Трампа. 

Навіть якщо Трамп не переможе в листопаді, фундаментальні речі залишаються незмінними. Європа залишається повністю залежною від оборони США, і Вашингтон вважає це неприйнятним. Тим часом поняття стратегічної автономії, яке регулярно просуває президент Франції Еммануель Макрон, залишається ілюзорним і є джерелом роздратування для Берліна, який вбачає в ньому спробу послабити трансатлантичні відносини.

Читайте також: Трамп вперше висловився про допомогу Україні після оприлюднення нових законопроєктів – дісталося Європі

Дійсно, теоретичне повернення Трампа зуміло привернути увагу, змусивши Європу замислитися над тим, як вона може захистити себе самостійно. Справа в тому, що під час свого першого терміну пріоритетами Трампа були Китай та Індо-Тихоокеанський регіон, так само, як і для колишнього президента Барака Обами. І зараз, коли напруженість на Близькому Сході досягла критичної точки, Трамп, ймовірно, захоче позбутися, як він вважає, подразника, яким є Україна, вважає Politico. Річ у тім, що Трамп залишається схильним до укладання угод, а Україна не має що йому запропонувати. 

Трампу потрібна Японія, і різні спеціальні коаліції, які Байден створює в Азії, будуть йому корисні. Питання полягає в тому, що в трансакційному світі Трампа, що — якщо взагалі щось — може запропонувати Європа Сполученим Штатам? На це питання важче відповісти, і Європа повинна поспішати з переконливою відповіддю.

Нагадаємо, що газета The New York Times повідомляла, що європейські політики готують план підтримки України у разі можливого президентства Трампа. Офіційні особи з Литви та України й прихильники Дональда Трампа зустрілись в березні у Вільнюсі та обговорили це питання. Про те, що чекати Україні від виборів у США читайте у статті Олега Шамшура "Чого очікувати Україні й світу в разі нового "пришестя" Дональда Трампа"?.