UA / RU
Підтримати ZN.ua

SCMP: Сі Цзіньпін сказав Путіну, що Пекін більше не наполягає на поверненні Курильських островів Японії

Гонконгське видання пише, що таким чином китайський лідер відмовився від багаторічної політики, започаткованої ще Мао Цзедуном.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час переговорів з російським колегою Владіміром Путіним минулого місяця не підтримав претензії Японії острови біля префектури Хоккайдо, які з часів Другої світової війни контролює Москва.  Таким чином він відмовився від давньої позиції щодо визнання цих островів територією, яка законно належить Токіо.

Про це пише гонконгське видання South China Morning Post з посиланням на джерело, поінформоване про деталі переговорів лідерів Китаю і Росії. Сі сказав Путіну під час їхніх зустрічей у Москві, що Китай «не стає ні на чий бік» у цій територіальній суперечці. Таким чином, він перейшов до нейтралітету, відмовившись від позиції, яку в 1964 році зайняв Мао Цзедун, наполягаючи, що окуповані острови - це власність Японії.

Двосторонні переговори щодо островів, відомих як Північні території в Японії і Південні Курили в Росії, були призупинені після того, як Токіо запровадив каральні санкції проти Москви після її вторгнення в Україну.

«Зміна позиції Китаю може ускладнити врегулювання територіальної суперечки, що триває десятиліттями, оскільки Москва навряд чи піде на поступки в цьому питанні зараз, маючи підтримку Пекіна», - пише видання з посиланням на експертів.

Читайте також: The Guardian: Поїздка Сі Цзіньпіна в Москву не вразила Захід, але його аудиторія була вдома

На переговорах минулого місяця Путін наголосив на важливості просування спеціальної зони вільної торгівлі, яку Москва створила на спірних островах минулого року. Він запросив китайські компанії інвестувати в неї. Відносини Токіо  Сеулом останнім часом покращилися, про про що свідчать переговори на вищому рівні між прем'єр-міністром Японії Фуміо Кішідою і президентом Південної Кореї Юном Сук-Йолом 16 березня. Путін сказав Сі Цзіньпіну, що Росія не може розраховувати на інвестиції від південнокорейських фірм.

«У відповідь лідер Китаю озвучив Путіну нейтральну позицію Китаю щодо Курилських островів, але відмовився уточнити, чи дозволить Пекін своїм компаніям приєднатися до російської ініціативи на цій спірній території. Він лише сказав, що залишить це питання Чженe Шаньцзе, голові Національної комісії з розвитку і реформ», - пише видання.

Читайте також: Верховна Рада визнала Курильські острови окупованими Росією

У липні 1964 року Мао Цзедун заявив делегації Соціалістичної партії Японії, направленій до Китаю, що він вважає, що Курильські острови, які перебувають під контролем Росії, «повинні бути повернуті вам». Таким чином, лідер КНР оголосив про підтримку територіальних прав Токіо. Китайський уряд дотримувався цієї позиції, хоча публічно не згадував про неї протягом останніх років. На картах Китаю спірні острови позначені як «окуповані Росією».