UA / RU
Підтримати ZN.ua

SCMP: Реакція Пекіна на візит Пелосі на Тайвань багато скаже про сам Китай

Потенційний візит спікера нижньої палати Конгресу на острів може відбутися в дуже чутливий момент для китайської влади, експерти кажуть, що Сі Цзіньпіну буде необхідно показати, що він «контролює» ситуацію.

Візит спікера Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань може погіршити і без того проблемні відносини між США і Китаєм. Але, на думку експертів, навряд чи це змінить порядок денний Пекіна перед ключовим періодом змін у керівництві країни.

Напруга в Тайванській протоці навряд чи переросте у військовий конфлікт. Вона також не вплине на плани Сі Цзіньпіна втретє стати лідером Китаю восени, коли Комуністична партія  буде проводити черговий з’їзд. Про це пише гонконгське видання South China Morning Post, додаючи, що на материку зростають націоналістичні настрої. А Пекін застерегли від «силових заходів», якщо Пелосі все ж приїде на Тайвань. Оглядачі впевнені, що реакція Китаю стане індикатором, на скільки впевнений у своїх силах Китай під керівництвом Сі Цзіньпіна.

Видання нагадує, що візит Пелосі на самоврядований острів, який Пекін погрожує взяти під контроль навіть з застосуванням грубої сили, якщо доведеться, може відбутися в рамках її туру по Азії. Він почався з візиту в Сінгапур в понеділок. Але Пелосі поки не підтвердила, що точно збирається відвідати острів.

Тайвань - гіперчутливе питання для Пекіну, особливо на тлі поставок американської зброї і посилення офіційних контактів між Вашингтоном і Тайбеєм попри відсутність формальних зв’язків. Під час телефонної розмови минулого тижння Сі Цзіньпін сказав Джо Байдену, що США повинні дотримуватися принципу єдиного Китаю, а той, «хто грає з вогнем, обпечеться». Байден спробував запевнити китайського лідера, що політика США щодо Тайваню не змінилася. Однак, він сказав, що Вашингтон проти односторонніх зусиль зі зміни статус-кво чи підриву миру і стабільності в Тайванській протоці.

Читайте також: Китайські ЗМІ про візит Пелосі на Тайвань: «Не грайтеся з вогнем – обпалитеся»

Якщо Пелосі все ж приїде на Тайвань, це буде перший за 25 років візит чиновника США найвищого рівня. Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї сказав, що це буде порушенням «червоної лінії» Пекіна. В цей же час, китайська армія провела військові навчання біля узбережжя провінції Фуцзянь, яка напряму межує з Тайванем.

Все це відбувається в дуже чутливий час для Пекіна. Сі Цзіньпін збирається втретє стати лідером КНР всупереч правилам. Але жорстка реакція на пандемію COVID-19 нашкодила економіці. А відносини з Заходом погіршуються через китайську напористість і мовчазну підтримку вторгнення Росії в Україну. Аналітики з материкового Китаю, поінформовані про настрої в Пекіні, сказали South China Morning Post, що пріоритет зараз - це уникнути будь-якого великого потрясіння у відносинах з США перед з’їздом Компартії восени.

«Китайсько-американські зв’язки не можуть ще більше погіршитися. І такий тон встановила партія до повідомлень про потенційний візит Пелосі на Тайвань. Пекін дуже занепокоєний ескалацією ситуації, особливо якщо почнеться конфлікт через помилку», - сказав виданню анонімний аналітик.

Економіст Китайського центру Оксфордського університету Джордж Магнус сказав, що Пекін і Вашингтон опинилися в тяжкому становищі.

«Для Китаю потенційний візит Пелосі на Тайвань - це кинута рукавичка. І для США - це перетворення простої поїздки політика в зброю. Обидві сторони, здається, відчувають обов’язок реагувати і, відповідно, чинити опір», - сказав він.

За словами Магнуса, Сі Цзіньпін захоче справити враження, що він «контролює ситуацію і твердий у вирішенні того, що вважає провокацією» на тлі внутрішніх і зовнішніх викликів, якраз коли він добивається продовження своєї влади.

«Я вважаю, що його повторному призначенню на посаду глави держави нічого не загрожує. Але якщо він не зможе виступити проти США, це може підірвати його статус і свободу дій, а також заохотити опонентів зараз або впродовж його нового терміну при владі», - пояснив Магнус.

Читайте також: Погрози Китаю не діють: Ненсі Пелосі збирається на Тайвань – журналіст

Експерт з міжнародних відносин Китайського народного університету Ші Йонхон вважає, що Пекін не зробить нічого такого, що могло б перерости у військовий конфлікт.

«Попри всі більш зловісні ознаки, фундаментальна ситуація тайванської проблеми повинна розглядатися як здебільшого стабільна у своїй основі. Кожна зі сторін встановила свої чіткі межі і переконана, що військового конфлікту варто уникнути, якщо в ньому не буде гострої необхідності», - сказав він.

Для Пекіна найкращим сценарієм було б скасування візиту Пелосі.

«Для Сі Цзіньпіна це була б велика перемога. Він зміг би приписати собі успішне стримування і підтвердження суті тайванської проблеми, а саме що люди на зразок Пелосі не можуть відвідувати острів», - сказав Ден Ювен, колишній редактор партійної газети Study Times.

Але навіть якщо Пелосі з’явиться на Тайвані, це, швидше за все, буде неофіційний візит. І Пекін теж так зможе проголосити перемогу, - вважає професор Школи державної політики Лі Куан Ю в Національному університеті Сінгапуру Альфред Ву.

«Націоналізм і підтримка Сі Цзіньпіна в Китаї сильніша, ніж будь-коли. Прості китайці відчувають, що їхній лідер сильний. А оскільки він може маніпулювати внутрішньою пропагандою, то здатен поширити твердження, що він відлякав США. І те, що мало бути офіційний візитом, стало неофіційним», - пояснив професор.

За словами Ву, Пекін буде намагатися уникнути надмірної реакції, яка б створила ризик військового конфлікту з Вашингтоном за лічені місяці до з’їзду Компартії.

«Сі Цзіньпіну потрібен наратив про те, що Китай сильніший, ніж США. І що він особисто всим командує. Ось що потрібно Пекіну. Зараз у Китаї все пов’язано з прагненням Сі Цзіньпіна втретє стати лідером. Це головний порядок денний. Сі Цзіньпін буде гучно кричати, засуджуючи США, щоб показати внутрішній публіці, що він сильний», - сказав він.

У свою чергу, політолог Чиказького університету Далі Ян сказав, що попри те, що візит Пелосі на Тайвань може погіршити напругу у відносинах з Вашингтоном, це не обов’язково погано для Сі Цзіньпіна.

Читайте також: Тайвань повідомив про 29 китайських літаків у своїй зоні ППО — Reuters

«Зовнішній виклик зазвичай допомагає партії зміцнити свою армію і наголосити на партійному лідерстві. І це точно допомагає лідерам з націоналістичним порядком денним», - сказав експерт, додавши, що Сі Цзіньпіну доведеться «тримати ситуацію під контролем».

Директор вашингтонського Інституту аналізу глобальної безпеки Гал Луфт впевнений, що якщо візит Пелосі на Тайвань відбудеться, Пекін може запустити ракети в напрямку острова або відправити ще більше військових кораблів до його узбережжя. Однак, експерт не бачить причин для надмірної реакції з боку Китаю.

«Сі Цзіньпін - наймогутніший лідер з часів Мао Цзедуна. Навіщо йому взагалі реагувати на таке?» - сказав Луфт, додавши, що партійний апарат, без сумніву, спробує використати візит Пелосі в своїх цілях. Але, на його думку, надмірна реакція на поїздку «80-річного політика, яка скоро втратить свою посаду спікера буде проявом незахищеності, а отже аналогічних подій стане більше».