UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що робити з ескалацією конфлікту між ядерними Індією і Пакистаном?

Міжнародні посередники мають допомогти знайти дипломатичне рішення.

Індія і Пакистан воювали один з одним чотири рази, після того як країни отримали незалежність у 1947 році. Саме тому міжнародна спільнота досить спокійно реагує на зіткнення країн у Кашмірі. Всі вважають, що попередні конфлікти якимось чином вирішувалися і не дестабілізували весь світ, тому, швидше за все, на цей раз станеться те ж саме, пише газета Financial Times у редакційній статті.

Так думати небезпечно. Індія і Пакистан - два ядерні держави. Цей факт, ймовірно, допоміг запобігти повномасштабній війні в 1999 році, під час конфлікту в Каргілі. Але він також говорить про те, що будь-який потенційний конфлікт може бути дуже небезпечним. Крім того, не варто забувати, що ядерний арсенал Пакистану значно збільшився за останні 20 років.

Є й інші фактори ризику. По-перше, інші країни, зокрема США, користуються меншим впливом в регіоні, і їм складніше виступати в ролі посередника. По-друге, в Індії змінився політичний клімат, а на прем'єра Нарендру Моді чинять дедалі більший тиск рішуче реагувати на провокації з боку Пакистану.

Існує небезпека ненавмисної ескалації конфлікту. За таких обставин необхідно тверде і неупереджене посередництво міжнародного співтовариства. У кризі 1999 року США зіграли вирішальну дипломатичну роль. Але здатність Америки виступати в якості посередника ослабла.

Про те, що Сполучені Штати більше не здатні грати свою традиційну дипломатичну роль, заявив колишній посол Індії Крішан Сінгх.

"США, як арбітр, пропали безвісти після двох десятиліть виконання цієї ролі", - зазначив він.

Вплив США в регіоні слабшає, у той час як вплив Китаю в Ісламабаді зростає. Але це може дати можливість Вашингтону і Пекіну спробувати разом вирішити проблеми в Південній Азії. Між Китаєм і США існують серйозні розбіжності з питань міжнародної торгівлі або контролем над Південно-Китайським морем. Але обидві країни зацікавлені в тому, щоб між Індією і Пакистаном не почалася чергова війна.

Якщо лідери США та Китаю зможуть запобігти надзвичайно небезпечному конфлікту, то вони покажуть, що в епоху зменшення впливу Заходу міжнародна співпраця все ще можлива.

Читайте також: Індія розпочала спорудження бункерів на кордоні з Пакистаном

26 лютого пакистанські ВПС заявили про те, що збили два індійських літаки у повітряному просторі Пакистану. Індія, у свою чергу, підтвердила втрату одного винищувача і заявила про знищення пакистанського бойового літака. Авіаудари ВПС Індії стали першими з 1971 року, обидві країни володіють ядерним потенціалом. У Міністерстві закордонних справ Індії заявили про те, що наліт став відповіддю на "небажання влади Пакистану розібратися з терористичною загрозою на своїй території".

Індія і Пакистан претендують на розділену територію Кашміру. Повстанці борються з індійським контролем з 1989 року. Розділ Кашміру не закріплено офіційними угодами про кордони. Регіон на індійську та пакистанську частини розділяє лінія контролю, яка не має юридичної сили. Частину території Кашміру Пакистан передав Китаю у 1963 році. Попри те, що Кашмір населений переважно мусульманським населенням, влада регіону у 1947 році прийняла рішення про його приєднання до Індії, що Пакистан не визнав. Це спровокувало конфлікт між двома державами, який призвів до встановлення в 1949 році лінії припинення вогню, яка розділила регіон. Відтоді радикальна частина мусульманського населення, що залишилася в індійській частині регіону, веде збройну боротьбу за приєднання до Пакистану.

Докладніше про конфлікт у Кашмірі читайте в матеріалі Михайла Соколовського "Півстоліття на грані війни" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".