Каталонським чиновникам не варто взагалі було оголошувати референдум. Але навіть після їхнього рішення зробити це, уряду Іспанії не потрібно було намагатися зупинити процес. Від цього вирішити конфлікт тепер стало тільки важче.
Про це в редакційній статті пише Bloomberg. Видання зауважує, що прем'єр-міністр Маріано Рахой намагався зобразити каталонський референдум як суто юридичну проблему. Іспанський конституційний суд проголосив його незаконним. А іспанська поліція спробувала силою завадити проведенню голосування, арештовуючи політиків, б'ючи виборців і вилучаючи урни для голосування. Насильство, яке спалахнуло в Каталонії, шокувало Західну Європу. Курдський референдум про незалежність від Іраку пройшов більш мирно.
На те, що сепаратисти кинули виклик демократично обраному національному уряду Іспанії, не можна закрити очі, так само як і на те, що каталонський рух за незалежність знехтував верховенством закону. Водночас, важливо пам'ятати, що сепаратисти стали голосом меншості у одному з економічно найбільш важливих регіонів Іспанії. Мета Рахою - звернути увагу на проблеми, важливі для всіх каталонців, більшість з яких проти незалежності.
Пошуки способу ослабити напругу не будуть простими. Перегляд конституційного порядку, який зберігався з 1978 року, навряд чи допоможе, оскільки Мадрид вже передав значні повноваження в регіони. А формальна призупинка каталонської автономії, про що зараз розмірковує уряд Іспанії, лише ще більше розпалить ситуацію і штовхне ще більше виборців у обійми сепаратистів.
Іспанії, на думку видання, потрібен відповідальний уряд, який не обов'язково повинен бути м'якшим чи слабшим. Пошуки способу збереження плюралізму і об'єднання країни навколо спільних цілей в інтересах не лише міноритарного уряду Рахоя, а й усіх іспанський національних партій. Але такі речі не вирішуються швидко. Більш ефективний і менш корумпований уряд, а також більша увага для побудови політичного консенсусу - все це допоможе подолати парафіяльний підхід з часом.
Раніше повідомлялося, що поліція застосувала гумові кулі для розгону демонстрації прихильників референдуму в Барселоні, а загальна кількість постраждалих під час сутичок з поліцією, за даними каталонської влади, досягла 761 осіб. У Мадриді інформацію про сотні травмованих громадян не підтверджують. В уряді заявили, що від дій учасників акцій протесту постраждали 12 поліцейських.
Центральна влада Іспанії вважає референдум про незалежність Каталонії незаконним, його проведення заборонив Конституційний суд Іспанії. Раніше поліція намагалася перешкодити його проведенню, вилучаючи бюлетені та конверти для голосування.
Тим не менш, вранці 1 жовтня тисячі людей почали збиратися біля виборчих дільниць, щоб проголосувати на референдумі. Багато з них заблокували двері виборчих дільниць, щоб перешкодити можливим спробам поліції проникнути всередину і зірвати проведення референдуму.
Незалежність підтримали 90% тих, хто проголосував на референдумі про самовизначення Каталонії, повідомила влада автономії.