UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції не зупинять Путіна, якщо Трамп відкрито не виступить проти нього - Bloomberg

Відмова Трампа засудити Путіна підриває будь-які економічні санкції.

Нові санкції адміністрації Трампа проти Росії, запровадженні минулого тижня у відповідь на отруєння у Великій Британії колишнього російського шпигуна і його дочки, вітаються. Але вони також збивають з пантелику, контрастують на тлі заяв і поведінки самого президента США Дональда Трампа, який неодноразово і публічно хвалив президента Росії Володимира Путіна, пише Bloomberg.

Можна сподіватися на те, що реальна стратегія США буде протистояти російським порушенням. Але якщо Трамп не буде говорити рішуче, жодне покарання не стримає Путіна від його порядку денного.

Адміністрація Трампа знайшла багато способів протистояти Росії. Вони засновані на "Кримських санкціях", запровадженних адміністрацією Барака Обами, Трамп схвалив продаж летального оборонного озброєння Україні, вдарив по сирійських військових об'єктах після того, як президент Сирії Башар Асад застосував хімічну зброю, Трамп також вислав десятки російських дипломатів із США (також у відповідь на отруєння Скрипалів). Нещодавно Міністерство юстиції пред'явило звинувачення 13 росіянам за кібератаки. Білий дім також справедливо виступає проти газопроводу "Північний потік-2", по якому газ пройде безпосередньо з Росії в Німеччину.

Не менш важливо, що багато санкцій США проти Росії були націлені на членів найближчого оточення Путіна, провідних фінансових інститутів і великих галузей; Міжнародний валютний фонд стверджує, що нові санкції в цілому можуть скоротити російську економіку на 10%.

З іншого боку, проглядалося деяке відступництво, яке відобразило очевидні обмовки президента. Адміністрація кілька разів не вирішувалася запровадити санкції, ухвалені двопартійною більшістю у Конгресі, які Трамп назвав "помилковим законодавством".

Більш серйозно, в питанні російського втручання Трамп публічно підтримав Путіна проти американських спецслужб. Він також заперечив, що Росія є американським ворогом, і назвав засоби масової інформації "справжнім ворогом народу". Він хвалив "співпрацю" з росіянами в Сирії, яке полягало в підтримці диктатора, який напав на озброєну опозицію, яку підтримує США. Співпраця також дозволила Ірану розмістити своїх бойовиків на кордоні з Ізраїлем. Він послідовно образив найважливіших європейських союзників США. І, найжахливіше, він як і раніше відмовляється розкривати те, що він і Путін обговорювали за закритими дверима в минулому місяці в Гельсінкі.

Не дивно, що, коли державний секретар Майк Помпео з'явився недавно перед Комітетом у закордонних справах Сенату, його голова Боб Коркер прямо запитав: "Чому він говорить ці речі?" Це дуже хороше питання, тому що риторика Трампа суперечить політиці США і у цього є реальні наслідки.

Наприклад, це підриває режим санкцій. Хоча в цих заходів є деякі наслідки, як і в Ірані, вони працюють головним чином на те, що роблять з Росії світового ізгоя. Таким чином, вони надають сильний вплив лише у тому випадку, якщо вони супроводжуються явною моральним засудженням і міжнародними зусиллями щодо тиску на країну-порушника для зміни її дій.

Зокрема, нові санкції через отруєння Скрипалів неминуче потребують посилення. Якщо Росія не доведе, що вона відмовилася від своїх програм з хімічної і біологічної зброї протягом найближчих декількох місяців, адміністрація повинна буде ввести додаткові покарання. Завдання Трампа полягає в тому, щоб підтримати санкції з чітким повідомленням Путіну, що США підтримують Європу у своїй нетерпимості до спроб вбивства на чужій землі і більш широкої агресії Росії. Адміністрація Трампа не може зробити це без його громадської підтримки.