UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саміт G20: Байден провів зустріч із Макроном та назвав дії Франції "незграбними"

Йдеться про "справу субмарин".

Президент США Джо Байден у розмові з главою Франції Еммануелем Макроном у Римі назвав "незграбними" дії своєї країни у так званій "справі субмарин".

Про це пише apnews.com.

Зрив Австралією та втрата Парижем багатомільярдної угоди щодо підводних човнів, а також створення альянсу AUKUS свого часу призвело до загострення дипломатичних відносин між союзниками.

Байден не вибачився перед Макроном, але визнав, що дії США "застали зненацька союзника".

"Я думаю, що те, що сталося — якщо використовувати англійську фразу — те, що ми зробили, було незграбним", - сказав Байден і додав, що угода з підводними човнами "не була виконана з великою витонченістю".

"У мене склалося враження, що Францію поінформували задовго до цього", - додав американський президент.

Макрон після проведення зустрічі заявив журналістам, що сторони почали зміцнювати довіру: "Довіра схожа на кохання. Заява – це добре, але докази – краще". На його думку, заяви Байдена були щирими:

"Що дійсно важливо зараз, так це те, що ми робитимемо разом найближчими тижнями, найближчими місяцями, найближчими роками", — сказав Макрон.

Читайте також: Альянс AUKUS став початком нового глобального порядку — The Guardian

Раніше глава Міністерства закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан повідомив, що країна відкличе послів зі США та Австралії після розриву Канберрою контракту з французькою компанією Naval Group на 12 підводних човнів.

У квітні 2016 року Париж отримав контракт на $50 млрд. Пізніше терміни реалізації контракту відкладалися, але у червні 2021 року прем'єр Австралії Моррісон заявив, що проєкт знову став актуальним. Сума контракту на той час зросла до $90 млрд.

Після повідомлення про нові плани Австралії МЗС і Міноборони Франції випустили спільну заяву, в якій йдеться про те, що рішення припинити австралійсько-французьку програму будівництва підводного флоту і початок реалізації проєкту зі США та Британією "суперечить букві та духу співробітництва, що превалював між Францією та Австралією".

Міністри звинуватили США у відстороненні Франції від "конструктивного партнерства" з Австралією на тлі "безпрецедентних проблем в Індо-Тихоокеанському регіоні".

16 вересня США, Великобританія та Австралія уклали угоду про оборонне партнерство. Альянс отримав назву AUKUS (Австралія, Великобританія, США). Сторони домовилися про тісне співробітництво у сфері оборони та безпеки, в рамках якого Австралія вперше в історії побудує підводні човни з ядерними силовими установками – через занепокоєння зростанням військової присутності Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Атомні підводні човни будуватимуть в Аделаїді – місті на півдні Австралії. Моррісон запевнив, що Австралія, як і раніше, не матиме ядерної зброї.