Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, вітаючи країну зі вступом до Північноатлантичного альянсу, заявив, що саме російська повномасштабна агресія минулого року стала мотивацією країни вступити до Альянсу. Про це повідомляє Укрінформ.
"Сьогодні історичний день. Сьогодні ми привітаємо Фінляндію як 31-го члена нашого Альянсу. Це зробить Фінляндію більш захищеною, а НАТО – сильнішим. Цього ж дня у 1949 році Вашингтонський договір, базовий договір НАТО, був підписаний. Тож важко уявити собі кращий шлях для того, щоб відзначити нашу річницю, ніж вступ Фінляндії, яка стає повноправним членом Альянсу", – наголосив очільник Альянсу.
Коментуючи заяву Росії про нарощування військ на кордоні з Фінляндією, генсек НАТО зазначив, що така реакція є проявом довгострокової тенденції у російській політиці.
"Те, що ми бачили упродовж багатьох років, – це російське військове нарощування і на півночі, поблизу Фінляндії та Норвегії. Це відбувалося багато років на Кольському півострові та в Арктиці. Ми бачили також, що президент путін має бажання використовувати військову силу проти своїх сусідів: Грузія у 2008 році, потім Крим у 2014 та повномасштабне вторгнення в Україну минулого року. Це частина тенденції у поведінці. Саме тому ми зміцнюємо НАТО, його присутність та готовність у східній частині Альянсу, саме тому союзники по НАТО інвестують у розвиток сучасних спроможностей", – сказав він.
Водночас Столтенберг нагадав, що саме вторгнення Росії в Україну минулого року стало причиною для рішення Фінляндії та Швеції приєднатися до Альянсу.
"Президент Путін визначив метою свого вторгнення в Україну мати менше НАТО на своїх кордонах та закрити його двері. Він досяг прямо протилежних результатів: більше військ НАТО, їх більша готовність, більша присутність на суходолі, в морі та у повітрі. Він отримав більше членів НАТО. Сьогодні - Фінляндія, а невдовзі Швеція стане повноправним членом Альянсу", – підкреслив глава НАТО.
Він додав, що Альянс нарощуватиме свою присутність і на півночі, буде проводити спільні навчання та вживати заходи для убезпечення Швеції, яка має статус запрошеної країни.
Раніше ЗМІ повідомляли, що лівоцентристська прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін визнала поразку на парламентських виборах у скандинавській країні. Опозиційна права Національна коаліційна партія (NCP) здобула перемогу в напруженій боротьбі.