Румунський парламент проголосував за закон про атономію Секейского краю, де компактно проживають близько 700 тисяч чоловік угорської національної меншини в Румунії, про це повідомляє Європейська правда з посиланням на румунські ЗМІ.
Згідно з прийнятим документом, повинен бути створений автономний регіон з правосуб'єктністю в Румунії. До його складу повинні увійти повіти Ковасна та Харгита, а також місто Муреш.
Автономія передбачає пост президента строком на чотири роки. Угорська мова стане офіційною і буде використовуватися в державних установах громадянами, які проживають у цьому краї.
Також, передбачається вільне використання "символіки угорської нації". Автономний статус надається регіону після затвердження закону та підтвердження його на місцевому референдумі. Скасування автономії також повинне бути затверджене на референдумі.
Проект також передбачає, що на посади в місцевому і регіональному державному управлінні будуть призначатися особи, які знають мову національних меншин і відносяться до них.
Законопроект ініціювали депутати Демократичного союзу угорців Румунії, які кажуть, що він відображає "історичну ідентичність регіону" та забезпечить рівні можливості для громадян і захист угорської ідентичності. Вони заявляють, що автономія регіону не впливає на територіальну цілісність і суверенітет румунської держави.
25 березня пройшов кінцевий термін, до якого повинна бути обговорена і проголосована ініціатива, тому парламентарі зафіксували "мовчазне схвалення" документу. Для затвердження законопроекту його ще повинен схвалити Сенат Румунії.
Уряд Румунії виступив проти прийняття законодавчого акта. Спеціалізовані комітети Палати депутатів також його не підтримали. Депутати адміністративної комісії заявляють, що проект порушує Конституцію, за якою Румунія є національною, суверенною і незалежною, унітарною та неподільною державою.
Секеі - одна з етнографічних груп, яка становить угорську національну меншину на території сучасної Румунії. Секеі домагаються автономії, однак румунська влада відмовляється вести діалог про автономію будь-якого регіону країни.
Права 1,2 мільйона етнічних угорців в Румунії, у тому числі близько 700 тисяч з Секейского краю східної Трансільванії, десятиліттями перебувають у центрі політичної ворожнечі між двома країнами.
Також, Угорщина запропонувала Україні шляхи вирішення "мовного питання". За словами Міністра закордонних справ Угорщини Петера Сиярто, і українська і угорська цілі можуть бути досягнуті.
Раніше, в угорській громаді Закарпаття залишилися незадоволені прийнятим Верховною Радою законом "Про повну загальну середню освіту".