Розробник нервово-паралітичної речовини "Новачок" Віл Мірзоянов зауважив, що недоліком цієї серії отрути є її гідрочутливість, тож в умовах туманної погоди в британському Солсбері на початку березня її концентрація знизилася, що й врятувало життя екс-співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки, розповів він в інтерв'ю "Коммерсантъ FM".
Віл Мірзоянов відповів скептикам, які вважаю, що якби в Солсбері справді використали "Новачок", то жертв було б більше, а Скрипалі б загинули.
"Я вам скажу, чому Скрипалі не загинули і люди навколо теж не особливо постраждали. Справа в тому, що, коли речовину намазали у вигляді желе на ручку дверей, почалася реакція гідролізу - реакція речовини з водою миттєво починається. І за цей час (поки не було Скрипалів) концентрація речовини встигла впасти, принаймні, в кілька разів. І тому вони отримали дозу, але не летальну, тому що розрахункова концентрація впала", - пояснив науковець та додав, що "цю речовину в тих умовах застосовувати міг тільки ідіот, який нічого не знає про хімічні властивості "Новачка".
Мірзоянов зазначив, що якщо нервово-паралітичний агент кинути у воду, то через кілька годин там навіть сліду не залишиться, а якщо вода ще й підкислена – то і за кілька хвилин.
Дослідник розповів, що речовину випробовували у Шиханах на полігоні, де сухе повітря, чи в Нукусі, де взагалі дощів немає.
Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив про те, що Росія несе відповідальність за замах на екс-офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, що підтверджується висновками ОЗХЗ. У зв'язку з цим, Сполучене Королівство ініціювало скликання засідання Ради безпеки ООН.
У відповідь на замах на Скрипалів британський уряд ініціював висилку 23 російських дипломатів, до неї приєдналися країни НАТО, Європейського союзу та їхні партнери. Солідарність з Великою Британією висловили 28 держав, які вислали майже 150 російських дипломатів.
Крім того, анульована акредитація семи російських представників при НАТО.
Детальніше про ситуацію довкола отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал із висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте у матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".