UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розлючені ізраїльтяни виставляють Нетаньяху «червоні лінії»

Сотні тисяч людей вийшли на вулиці з вимогою припинення вогню.

Після того, як вихідними шістьох ізраїльських заручників знайшли застреленими в тунелі Гази, прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху зробив те, чого не робив за 11 місяців війни — він вибачився перед родинами загиблих.

«Хочу сказати вам, як мені прикро, і попросити вибачення за те, що не зміг повернути Сашу живим», — сказав він батькам Олександра Лобанова в першому з серії таких телефонних дзвінків, пише Bloomberg.

Цей жест є однією з ознак того, що страшна знахідка може стати поворотним моментом у довготривалому конфлікті Ізраїлю з ХАМАС після кількох місяців безрезультатних переговорів про припинення вогню.

Сотні тисяч ізраїльтян у неділю вийшли на протест, вимагаючи перемир'я з підтримуваною Іраном групою, а головна профспілка оголосила про страйк, який  у понеділок вранці зупинив роботу банків, торгових центрів і навіть головного аеропорту країни. 

Родини та значна частина громадськості звинуватили Нетаньяху, заявивши, що заручників можна було повернути живими в угоді з ХАМАС. У понеділок по всій країні пройшов рідкісний загальний страйк.

Увечері в понеділок кілька тисяч демонстрантів зібралися біля приватного будинку Нетаньяху в центрі Єрусалиму, скандуючи: «Угода. Зараз» і принесли завішані ізраїльським прапором труни. Почалася сутичка: поліція забрала труни, а кілька протестувальників були заарештовані. Участь у акції протесту, за даними ізраїльських ЗМІ, взяли тисячі людей.

Читайте також: В Ізраїлі пройшли антивоєнні протести з вимогою до уряду піти у відставку

У своєму першому публічному зверненні після масових протестів Нетаньяху сказав, що продовжуватиме наполягати на вимозі, яка стала головною проблемою в переговорах, — продовження ізраїльського контролю над Філадельфійським коридором, вузькою смугою вздовж кордону Гази з Єгиптом, де, як стверджує Ізраїль, ХАМАС контрабандою доставляє зброю в Газу. Єгипет і ХАМАС це заперечують.

Нетаньяху назвав коридор життєво важливим для того, щоб ХАМАС не міг переозброюватися через тунелі. 

«Це кисень ХАМАС. Ніхто більше не відданий звільненню заручників, ніж я. Але ніхто не диктуватиме мені, що робити», — сказав він.

Багато хто стверджує, що адміністрація президента США Джо Байдена повинна використати момент, щоб натиснути на Ізраїль і ХАМАС і нарешті досягти угоди. The Washington Post у понеділок повідомила, що США разом з іншими міжнародними посередниками – Катаром і Єгиптом – готують остаточну угоду.

«Ми дуже близькі до внесення пропозиції», – сказав Байден журналістам у Білому домі в понеділок. На запитання, чи робить Нетаньяху достатньо для забезпечення безпеки заручників, він відповів просто «ні».

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант стверджує, що країна повинна прийняти висунуту США пропозицію про припинення вогню. Вперше оприлюднений Байденом наприкінці травня план передбачає триетапний процес, першим кроком у якому є звільнення заручників в обмін на виведення ізраїльських військ.

Позиція Нетаньяху змінилася. Нещодавно він став на бік своїх правих партнерів по коаліції, міністра фінансів Бецалеля Смотріча та міністра національної безпеки Ітамара Бен Гвіра, які наполягають, що Ізраїль не повинен припиняти боротьбу з ХАМАС навіть на день, доки не буде досягнуто повної перемоги. Звільнення заручників, на їх переконання, буде результатом перемоги.

Громадська думка Ізраїлю, яка колись була на їхньому боці, змінилася. Щомісячне опитування продемонструвало, що 72% опитаних воліють звільнити заручників, ніж знищити ХАМАС. 

У червні таких було 67% у червні, а у травні –  46%.