UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російський скандал Трампа переріс у конфлікт кращої і гіршої сторони демократії США - The Economist

Зустріч Трампа-молодшого з російським юристом може виявитися найбільш отруйним епізодом всього скандалу про втручання Росії.

Перше правило сучасних змов - не говорити про них у електронній пошті. Здавалося б, якщо соратники 3 і співпрацювали якось з Кремлем, то вони точно не були настільки дилетанськими, щоб лишити за собою слід із записів.

І таке враження домінувало до 11 липня, коли син президента США Дональд Трамп-молодший оприлюднив неймовірні повідомлення, які він відправляв і отримував для того, щоб у 2016 році зустрітися з юристом з Росії. У заплутаній сазі про Трампів і росіян цей поворт може виявитися найбільш отруйним.

Про це пише сьогодні The Economist. Той факт, що Трамп-молодший сам оприлюднив скандальні листи, ніяк не пом'якшує його ситуацію. Він зробив це, тому що знав, що New York Times все одно збирається опублікувати переписку. Видання ставило запитання сину президенту, щоб дізнатися його версію історії. Навряд чи ситуації допоможуть і запевняння з боку юриста Наталії Весельницької, що вона не працювала на Кремль. Той факт, що вона використала зустріч з сином президента США з метою ослабити американські санкції, які дратують Володимира Путіна, доводить, що вона навряд чи була просто громадянкою Росії з приватною ініціативою. Також не можуть служити виправданням і твердження Трампа-молодшого, що Весельницька так і не передала йому компромат на Гілларі Клінтон.

"Ким би вона не була і якими б не були результати, спроба діяти у змові очевидна. Це підтверджує те, що насправді було реальною проблемою від початку: не втручання Росії у вибори, яке тяжко перевірити, а саме те, що команда Трампа переступила через межу допустимого, а може навіть і через закон", - йдеться в статті.

В листах Трампу-молодшому пообіцяли "дуже серйозну і чутливу інформацію", яка "є частиною російської урядової підтримки Трампу".

"Мені це подобається", - відповів син нинішнього президента.

У листах Весельницька описується як "російський урядовий адвокат", а інформація походить від російського прокурора. Отримавши лист з таким текстом, Дональд Трамп-молодший не звернувся до ФБР, а покликав на зустріч з російським юристом ще й чоловіка своєї сестри Джареда Кушнера і голову виборчого штабу батька Пола Манафорта.

Захисники Трампа вказують на те, як молодший член команди демократів з допомогою українців зібрала інформацію про російські зв'язки Манафорта. Але ці два випадки не можна порівнювати. Адже, між іншим, Україна - не ворожа держава.

Видання нагадує про низку зустрічей радників Трампа з російськими чиновниками, про які вони забували під час допитів у Конгресі. Але епізод з Трампом-молодшим здається гіршим для його родини і Америки, ніж всі ці скандали. Він гірший за незграбну спробу Кушнера встановити таємний канал зв'язку з Москвою. Це більш відверта спроба змови, ніж зустрічі екс-радника з національної безпеки Майкла Флінна з російським послом.

Оскільки президент Трамп досить популярний серед багатьох американців, конгресмени-республіканці відкидали російський скандал як балаканину чи упередження. Збереження цієї позиції тепер буде означати, що партія поступилася власними принципами на користь короткострокової вигоди.

Інший ризик полягає в тому, що за допомогою низки таємних зустрічей, які поступово стають відомими, Кремль міг отримати важіль впливу на Білий дім. Адміністрація знала про таємниці Флінна, але президент США звільнив його лише тоді, коли не мав вибору. Щоправда, потім він звільнив ще й директора ФБР Джеймса Комі, який розслідував втручання Росії у американські вибори. Трамп заявляє, що нічого не знав про зустріч з Весельницькою. Не виключено, що згодом він змінить своє твердження.

Скандал переростає у конфлікт найгіршого аспекту американської демократії проти найкращого. Найшірший - це "жовчна", міопічна гіперпартійність. Найкращий - це непохитна здатність американських інститутів включно з вільною пресою, яку Трамп зневажає, притягати владу до відповідальності. Чим закінчиться цей конфлікт в юридичному і політичному полі не відомо. Але моральний вердикт вже на підході.

Раніше видання Politico писало, що у Трампа-молодшого можуть з'явитися проблеми з законом через зустріч з юристом з Росії. Оскільки вона могла суперечити федеральному закону США.

Нагадаємо, що у травні минулого року колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав НАБУ документи, що підтверджують незаконні виплати Партією регіонів готівкових коштів ряду колишніх і нинішніх високопосадовців, а також американському політтехнологк Полу Манафорту. Йдеть про так звану "чорну бухгалтерію" ПР із загальними виплатами на суму близько 2 мільярдів доларів.

У матеріалах "чорної бухгалтерії" ПР ім'я Манафорта згадується у 22 записах за період з 20 листопада 2007 року по 5 жовтня 2012 року. Загальна сума витрат, зазначена у даних записах, становить 12,7 млн доларів США.

У НАБУ заявили, що не проводили слідчих дій щодо Манафорта, так як він не є українським держслужбовцям.

Трепак вважає, передача справи "чорної бухгалтерії" Партії регіонів від НАБУ до Генпрокуратури призведе до її "поховання", оскільки його матеріали будуть залучені до масиву ще більшої справи та "розчиняться" в ньому.

Детальніше про загрозу розвалу справи "чорної бухгалтерії" регіоналів читайте у статті Віктора Трепака "Небезпечний симбіоз" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".