Двоє громадян Росії, яких США звинуватили в шпигунстві, намагалися зібрати розвіддані про американські фінансові ринки та про потенційні способи порушення їх роботи, для чого постачали питання журналістам з російського державного інформаційного агентства ТАСС, пише видання The Daily Beast.
Як йдеться в тексті звинувачення у кримінальній справі, опублікованому Міністерством юстиції США в понеділок, шпигуни здійснювали операцію зі збору економічних розвідданих. Вони поставили питання на прохання новинного агентства, яке не було названо в документі, щоб журналісти могли поставити їх працівникам Нью-Йоркській фондовій біржі в ході телепередач. Про те, що цим агентство є ТАСС, повідомила виданню людина, знайома з ходом розслідування справи про шпигунство.
Уряд США стверджує, що в травні 2013 року Ігор Споришев, який працював під прикриттям російського дипломата, зв'язався з Євгеном Буряковим і попросив його придумати за 15 хвилин три питання, які б допомогли дізнатися про внутрішній устрій фондової біржі.
Буряков їх придумав. Він запропонував ТАССу запитати, як фондова біржа використовує біржові фонди, або ETF, в тому числі і те, як вони використовують механізми дестабілізації ринків. Також агентство повинно було запитати, що думають співробітники біржі про "обмеження використання торгових роботів" і "потенційний інтерес учасників в продуктах, пов'язаних з Російською Федерацією".
Агентство має свою давню історію, пов'язану зі шпигунством, про що говорять нинішні і колишні співробітники розвідки."ТАСС відомий як координаційний центр для російських шпигунів під час холодної війни", - повідомив виданню сказав науковий співробітник Інституту сучасної Росії Майкл Вайс.
Колишній генерал КДБ Олег Калугін, який керував діяльністю радянської розвідки в США, сказав виданню, що ТАСС давно є "лігвом шпигунів". "Принаймні, половина, якщо не більше (співробітників ТАСС) були залучені в розвідувальну діяльність" під час холодної війни, - сказав Калугін.
Новинні організації - ідеальна база для офіцерів розвідки, тому що робота шпигунів і журналістів не так вже й відрізняється, йдеться в статті. "Їх робота полягала у зборі інформації", - сказав він. "І вони будуть намагатися вербувати людей і отримувати секретні документи. Це основа їх порядку денного", - додав колишній розвідник.
Калугін каже, що під час холодної війни інтерес зводився до політичної і військової розвідки, а тепер основною метою є інформація про гроші і ринки.
"Для підтримки економіки Росії фінансова і економічна розвідка дуже важлива", - сказав Калугін. "Це те, що у чому Росія є найбільш зацікавленою в даний час", - додав він.
Повідомлялося, що Федеральна прокуратура Південного округу Нью-Йорка оголосила про викриття "російської шпигунської організації". До її складу нібито входили 39-річний Євген Буряков, 40-річний Ігор Споришев і 27-річний Віктор Подібний. Головний прокурор округу Прип Бхарар повідомив, що Буряків, що працює в СЗР, знаходиться в Нью-Йорку як співробітник одного з російських банку і займався збором розвідувальної інформації.
Місцеві ЗМІ вважають, що йдеться про Зовнішекономбанку. Його представництво знаходиться в будинку № 777 за Третій авеню - майже навпроти нью-йоркського корпункту ТАСС. Євген Євгенович Буряков числиться в списку його співробітників в якості заступника представника банку.
Раніше західні ЗМІ писали, що шпіони Росії повернулися до Європи через нову "Холодну війну". Користуючись методами СРСР, російські спецслужби намагаються просувати інтереси Москви на Заході, впливати на громадську думку і вербувати шпигунів.
Після початку конфлікту в Україні зростання активності російських шпигунів відзначили зокрема в Польщі За словами голови Агентства внутрішньої безпеки Польщіі Даріуша Лучака, активність російських спецслужб на території Польщі "незмінно висока впродовж багатьох років".