UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росіяни психологічно втомилися від режиму Путіна — експерт

РПЦ також втрачає довіру, хоча і залишається порівняно авторитетною серед росіян структурою (їй довіряють майже 48% громадян).

Щоб зрозуміти логіку дій Кремля, треба згадати про нещодавно зафіксоване ВЦИОМ чергове падіння рейтингу довіри росіян президенту РФ (31,7%), при тому, що другу позицію, але з великим відривом від В.Путіна, посідає міністр оборони РФ С.Шойгу (14,8 %), а третю - міністр закордонних справ С.Лавров (13%). Прем'єр-міністру країни Д.Медвєдєву довіряють лише 7,6% росіян. Основні причини такої ситуації - економічні проблеми, відсутність перспектив та психологічна втома росіян від режиму.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Ірина Павленко, кандидат історичних наук, завідуюча відділом розвитку політичної системи Національного інституту стратегічних досліджень. За її словами, церква - один з інститутів, на які мав би спиратися російський авторитаризм. Але РПЦ також втрачає довіру, хоча й залишається порівняно авторитетною серед росіян структурою (їй довіряють майже 48% громадян).

"Численні скандали, розкіш і показове служіння владі викликають чимдалі критичніше ставлення до РПЦ, особливо серед молоді. За соціологічними опитуваннями "Левада-Центру", майже 85% росіян називають себе православними. Проте це скоріше самоідентифікація, ніж віра, оскільки при цьому лише 8% з них церкву відвідують, а 25% навіть сумніваються в існуванні Бога (30% з тих, хто назвав себе православним… узагалі в Бога не вірять). Релігійність росіян виявилася значно перебільшеною, як і їх "воцерковленність", - зазначає експерт. - Єкатеринбург - не перший випадок, коли громадяни виступили проти церкви. Торік мешканці Санкт-Петербурга вибороли Ісаакіївський собор, не віддавши його під управління РПЦ (у соборі нині, як і раніше, музей)".

Все це змушує російське керівництво шукати нерадикальні способи внутрішньополітичного лавірування, підкреслює автор. Зокрема, демонструючи готовність прислухатися до "народних сподівань", але тільки там, де це не принципово і не вимагає великих зусиль.

Детальніше про ймовірність "Майдану" в російських умовах читайте у статті Ірини Павленко "Хто не скаче - той за храм" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".