Росія задіяла всі можливі важелі впливу для того, щоб напередодні Вільнюського саміту змусити Вірменію відмовитися від створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом і попроситися в Митний союз.
Про це в коментарі DT.UA розповів колишній міністр національної безпеки Вірменії, глава Центру політичних та правових досліджень Concord Давид Шахназарян.
Пояснюючи раптове рішення вірменського президента, Давид Шахназарян зауважив, що "єдина причина події - безпрецедентний тиск Кремля".
За словами Шахназаряна, тиск йшов за кількома напрямками. По-перше, загроза росіян підштовхнути Баку до нової війни за Нагірний Карабах: повз увагу вірмен ніяк не могли пройти багатомільярдні постачання російської зброї в Азербайджан. В тому числі, наступального - на 1 млрд дол. По-друге, це загроза дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в самій Вірменії, про що публічно говорили самі російські дипломати.
"Москва має певні важелі тиску на внутрішньополітичному полі. У країні є впливові політичні сили - "Процвітаюча Вірменія", "Дашнакцутюн", Вірменський національний конгрес та інші, що діють в фарватері російських інтересів. Думаю, були й інші важелі тиску", - вважає вірменський політолог, що пояснює причини, що штовхнули Єреван на операцію "безпека замість суверенітету".
Зокрема, різке збільшення ціни на енергоносії здатне загострити і без того складну соціально-економічну ситуацію в країні: у вірменському суспільстві і так болісно сприйняли недавнє підвищення "Газпромом" ціни на газ. Тепер же російські експерти впевнено прогнозують, що "вступ Вірменії в МС і ЄЕП дозволить знизити ціну на газ, який надходить з Росії, на 30%".
Сам же президент Вірменії Серж Саргсян так пояснив своє рішення по ТЗ: "Зараз наші партнери по ОДКБ формують нову платформу економічної взаємодії. Я не раз говорив, що, перебуваючи в одній системі воєнної безпеки, неможливо і неефективно ізолюватися від відповідного геоекономічного простору. Це раціональне рішення, це рішення виходить з національних інтересів Вірменії. Це рішення - не відмова від нашого діалогу з європейськими структурами".
Намагаючись спрогнозувати подальший розвиток відносин з Євросоюзом, вірменські політологи одночасно також намагаються зрозуміти, яким все ж таки буде формат участі країни в Митному союзі, сподіваючись, що будуть знайдені варіанти на кшталт "українських". Зокрема, участь у цьому інтеграційному об'єднанні в якості спостерігача. В такому випадку, перспектива підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС залишається. У Єревані вважають, що це вирішиться протягом найближчих місяців. "Наша Конституція не дозволяє країні стати повноцінним учасником ТЗ. Якщо ж раптом, незважаючи на заборону Конституції, Вірменія все ж стане повноправним членом МС, то це матиме дуже негативні наслідки для країни, оскільки вона стане придатком Росії", - констатує Давид Шахназарян.
За словами вірменського експерта, вступ до МС загострить для країни проблему трудової міграції. У числі інших негативних наслідків - обмеження суверенітету; звуження впливу країни у світі. Крім того, Вірменія перестає бути суб'єктом врегулювання нагірнокарабаського конфлікту.
Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" в статті Володимира Кравченка "Дотиснули...". !zn
Читайте також:
ЄС згорнув програму у Вірменії через вирішення країни увійти в Митний союз
Європейська народна партія звинуватила Росію в тиску на країни Східного партнерства
Вступ Вірменії в Митний союз зробить неможливою ЗВТ з Євросоюзом