UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія завжди мріяла про потужний флот і це їй шкодило – Wyborcza

З точки зору потреб армії, Росії не потрібен флот, але вона витрачає на нього мільярди заради "показухи".

Царі Олександр І і Микола І докладали великих сил і витрачали колосальні кошти на побудову російського морського флоту. І це будівництво закінчилося поразкою Росії в Кримській війні і забороною тримати російські військові кораблів в Чорному морі.

Про це на сторінках Gazeta Wyborcza нагадує Вацлав Радзівінович. Потім Олександр ІІІ і Микола ІІ витрачали третину військового бюджету на лінійні кораблі. До сьогодні дійшла пісня про загибель судня "Варяг" в часи Японської війни в 1904-1905 роках, яка теж закінчилася поразкою Росії.

А потім було ще гірше. Під час першої світової війни Москва розмістила потужний флот в Балтійському морі, але він виявився абсолютно не потрібним. Зате він пригодився під час більшовицької революції, яка потопила царську імперію.

Забувши про історичний досвід, Йосип Сталін у 1940-1941 році чекав агресії Німеччини з моря і витрачав 40% всього, що мала армія, на військові кораблі. Він теж мріяв про те, що СРСР повинен стати морською імперією, яка не поступатиметься Великобританії чи США. А в часи Другої світової війни виявилося, що флот не відіграв таку вже важливу роль, як чекали в Кремлі.

Нинішнього президента Росії Володимира Путіна теж тягне на море. Попри фінансову кризу в своїй країні, він намагається реалізувати амбітний план відновити потужність військовоморських сил, виділивши на це 20 трильйонів рублів. На початку минулого року ця сума дорівнювала 670 мільярдам доларів, а нині – 355 мільярдам. І чверть цієї суми повинна піти на військові кораблі.

Експерти з московського Центру аналізу стратегій і технологній вважають, що план побудови потужного флоту абсолютно нелогічний. Якщо Росії доведеться воювати, то бої відбуватимуться в Центральній Азії, на Кавказі, в Україні, а не в Біскайській затоці.

Здавалося, що до цих висновків експертів прислухалися в Кремлі. Нещодавно президент з радниками зустрівся в Сочі, щоб обговорити зміни у витратах на армію. Повідомлялося, що нібито флот отримає менше грошей, а сухопутні війська – більше.

Але імперські амбіції і мрії про панування над океранами перемогли. Начальники військовоморського флоту РФ оголосили, що вони будуть будувати авіаносці, вартістю по 5 мільярдів доларів кожен. Зараз у країни є лише один такий корабель, який дістався в спадок від СРСР. Інші авіаносці Росія продала Китаю і Індії.

Нові ж авіаносці будуть атомними і нестимуть службу в різних місцях. Один з них – в Північному морі, а інший в Атлантичному океані. Дуже тяжко знайти здоровий сенс в тому, чому Росія намагається збудувати авіаносці, хоча лише недавно позбулася їх. Перед нею не стоїть навіть завдання захистити союзників, приміром, на Кубі, які вже знайшли спільну мову з США.

Але в Кремлі готові витратити великі гроші лише для того, щоб показати, що "Росія встала з колін", як люблять говорити росіяни. І після того, як вона встала, то їй і "море по коліна".

Видання The Times писло, що війна в Україні поховала мрії Путіна про потужний флот. Оскільки саме Україна постачала Росії велику кількість військогово обладнання.

Раніше видання Gazeta Wyborcza писала, що за 10 років Росія може залишитися без флоту.

Наразі в розпорядженні Росії 270 бойових кораблів. І якщо повірити обіцянці про подвоєння флоту, то стає зрозуміло, що в такому випадку в НАТО є причини нервувати. Однак, пише видання, Москва не згадує, скільки її суден, які є зараз, здатні виконувати бойові задачі, і скільки з них їй доведеться списати найближчим часом.

Згідно з планами російського військового командування, Чорноморський флот повинен поповнитися до 2020-го більш ніж 120 військовими кораблями. Оскільки Росія намагається посилити свою присутність в Криму.