Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила про те, що співробітники Головного розвідувального управління Росії вчинили замах з використанням нервовопаралітичної речовини "Новачок" на колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля та його доньку Юлію в британському Солсбері на початку березня. Вона підкреслила, що Росія винна в отруєнні Скрипалів.
"Російська держава несе відповідальність за отруєння Солсбері і намагається приховати правду, витіснивши потік дезінформації", - сказала Мей під час екстреного засідання британського парламенту.
Вона також заявила про те, що Британія повторного направила Росії запит для роз'яснення того, що сталося в Солсбері, і звинуватила Росію в тому, що влада збрехала у відповідь.
"Так, як ми і говорили в березні – тільки у Росії є технічні можливості, досвід і мотиви вчинення нападу.
"Ґрунтуючись на цій роботі, я можу сьогодні розповісти Палаті, що, ґрунтуючись на своєму інтелекті, уряд прийшов до висновку про те, що двоє людей, яких назвали поліцейські і прокурори, є офіцерами російської військової розвідки, також відомої як ГРУ. ГРУ є високо дисциплінованою організацією з добре налагодженою системою управління. Так що це не було простою операцією. Це майже напевно було схвалено за межами ГРУ на вищому рівні Російської держави", - підкреслила Мей.
Вона додала, що дії ГРУ є загрозою для всіх союзників і для британських підданих.
5 вересня британські правоохоронці оприлюднили дані про двох підозрюваних в отруєнні нервовопаралітичним речовиною "Новачок" Скрипалів. Поліцейські підозрюють росіян Олександра Петрова та Руслана Боширова. Підозрювані, ймовірно, переміщувалися під псевдонімами, а Петров і Боширов не є їхніми справжніми іменами. У свою чергу спікер Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова очікувано повідомила про те, що "імена підозрюваних росіян нічого не кажуть" зовнішньополітичному відомству РФ.
Зазначимо, державний департамент США оголосив про введення з 22 серпня нових санкцій проти Росії у зв'язку з отруєнням Скрипалів у британському місті Солсбері. В ньому США поставили ультиматум Росії і можуть припинити дипломатичні відносини.
Нагадаємо, 5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль і його донька. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події.
За даними слідства, проти Скрипалів була використана нервовопаралітична речовина "Новачок" російського виробництва. У Британії вважають, що саме Росія причетна до отруєння Скрипалів. Уряд країни прийняв рішення вислати 23 російських дипломатів. Ще майже 30 країн підтримали Британію та в знак солідарності вислали російських дипломатів. На батьківщину повернулися понад 150 співробітників диппредставництвз різних куточків планети.
В кінці березня покращився стан Юлії Скрипаль, а 6 квітня стало відомо, що Сергій Скрипаль вийшов з критичного стану.
Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал з висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".