UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія шпигує у Великобританії, як в часи Холодної війни – The Times

Російські шпигуни живуть не лише в Лондоні, а й в містах поблизу військових баз британської армії.

Кількість російських шпигунів у 3 сьогодні більша, ніж в часи Холодної війни. Про це The Times сказав російський експерт з питань спецслужб і журналіст Андрій Солдатов.

За його словами, сьогодні у Об'єднаному Королівстві живуть близько 30 агентів російських спецслужб. Деякі з них діють під дипломатичним прикриттям у той час, як інші, так звані "нелегальні" агенти, використовують вигадані особистості і видають себе за британських громадян. Існує і третя група шпигунів. Це росіяни, часто бізнесмени, які відкрито живуть у Великобританії.

"Цих людей зазвичай вербують і тренують ФСБ разом з розвідкою", - сказав Солдатов.

За його словами, російські агенти діють не лише в Лондоні, а в містах поблизу з військовими базами Королівського флоту. Зокрема, шпигуни намагається зібрати дані про бази на річці Клайд, де розташований ядерний арсенал Великобританії. Також їх цікавлять нові британські розробки субмарин і, зокрема, найбільша у Західній Європі військово-морська база "Девенпорт" у Плімуті. Також у Великобританії діють агенти ФСБ і Служби зовнішньої розвідки РФ. За словами Солдатова, вони збирають секретні дані британських військових щодо кампанії в Сирії, а також щодо розробок військового обладнання, нових технологій і політики Лондона.

Також вони відшуковують критиків режиму Володимира Путіна, які втекли у Великобританію і отримали там політичний притулок.

"ФСБ здебільшого займається збором даних, яких влада Росії вважає загрозою для себе. Це, зокрема, дисиденти, які живуть в Об'єднаному Королівстві", - пояснив російський експерт.

У 2014 році екс-агент ЦРУ Едвард Сноуден назвав Андрія Солдатова "можливо єдиним помітним критиком російських силових структур". Російського журналіста багато разів допитували агенти ФСБ. Свій коментар щодо діяльності шпигунів Росії у Великобританії Солдатов зробив після того, як були опубліковані британські висновки щодо "можливої" причетності президента Володимира Путіна до вбивства російського дисидента Олександра Литвиненка в Лондоні.

Читайте також: США не виключають дій у відповідь на висновки про смерть Литвиненка

Литвиненко працював у ФСБ в 1990-х роках, але після еміграції став критиком російської влади. Він помер у Лондоні в листопаді 2006 року від отруєння полонієм. Британська влада заявила, що причиною смерті стало отруєння радіоактивним ізотопом полонію, і офіційно назвали Лугового і Ковтуна підозрюваними у вбивстві.

Велика Британія провела відкрите розслідування смерті Литвиненка, який помер у 2006 році в Лондоні від отруєння полонієм. У розпорядженні Агентства національної безпеки США виявилися електронні копії переговорів між Москвою і Лондоном, які велися незабаром після того, як він захворів у результаті отруєння. Британські спецслужби мають у своєму розпорядженні докази причетності Москви до смерті Литвиненка, але ці дані "неприйнятні" для представлення в суді.

Пізніше видання The Guardian повідомило, що під час відкритого слухання в суді Лондона було оголошено, що головний підозрюваний у цій справі Андрій Луговий провалив тест на детекторі брехні у 2012 році.