Генеральний секретар Організації Північноатлантичного альянсу Йенс Столтенберг під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі назвав головну тему засідання Ради НАТО-Росія, що відбудеться в п'ятницю, 25 січня, в Брюсселі.
За його словами, Росія не дотримується угоди про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, більш того, продовжує розміщувати в Європі нові ракети з ядерним потенціалом.
"І наше завдання, наша головна мета полягає в тому, щоб продовжувати закликати Росію повернутися до дотримання (договору), так як ці ракети мобільні, вони мають ядерний потенціал, їх складно виявити, вони мають короткий термін для оповіщення, вони можуть досягати європейських міст", - заявив генсек НАТО.
Він нагадав, що США почнуть вихід з договору, якщо до 2 лютого Росія не повернеться до його виконання.
Генсек також зазначив, що НАТО продовжує нарощувати свою присутність в східній Європі, щоб запобігти ймовірності нових конфліктів і агресії з боку Росії.
"Ми бачили, як Росія порушила територіальну цілісність сусідніх країн. Росія має війська в Молдові без дозволу уряду в Кишиневі. Вона має війська в двох частинах Грузії - Абхазії і ПівденнійОсетії. І, звичайно, вона незаконно анексувала Крим і дестабілізує східну Україну. Ви бачили агресивні дії в Азовському морі", - сказав генсек НАТО.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп пригрозив вивести Сша з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), так як російська сторона його не дотримується, а Китай і інші ядерні держави до нього взагалі не приєднувалися.
В РФ претензії США відкинули, назвавши позицію Вашингтона "небезпечною". Для переговорів з цього питання Москву відвідав радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон.
Договір про РСМД був підписаний США та СРСР в 1987 році. Сторони зобов'язалися знищити балістичні і крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) і малої дальності (500-1000 км), а також не виробляти і не розгортати озброєння цього класу в майбутньому.
Детальніше про мотиви виходу США з ДРСМД читайте у статті Олексія Їжака "Все ближче до ядерного раю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".