UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія просто користується зламаною політикою на Заході - The Times

Коли думки формуються групами в Facebook і закутками соцільних мереж, маніпулювати чужими виборами легко.

Щоб зрозуміти обвинувачувальні висновки спецпредставника Департаменту юстиції 3 Роберта Мюллера, в яких детально описуєтся, як саме Росія втручалася в американські вибори, варто розібратися, як працюють соціальні мережі.

"Уявіть, що ви тут, в моїй колонці, і ви далеко від усіх інших. Після цього заповніть це внутрішнє коло іншими людьми. Ви можете з ними спілкуватися, ділитися з ними, навіть любити їх. І все це буде непомітним для людей, які фізично поруч з вами. Саме це робить мережі соціальними. В них, на відміну від старих медіа, ви більше не будете почуватися самотньо. Ігноруйте останню революцію людства, і світ більше не буде мати сенсу для вас. Використовуйте це в політичних цілях, і ви зможете зрушити гори", - пише на сторінках The Times оглядач Хуго Ріфкінд.

Поки не відомо, чи Росія змогла зрушити гори. Але точно зрозуміло, що вона добряче постаралася це зробити. Колишній голова ФБР Роберт Мюллер, який рік тому почав перевіряти, чи була співпраця між російським урядом і "представниками виборчої кампанії Дональда Трампа", не знайшов доказів прямої змови. Але те, що він все ж виявив, ще страшніше.

"Його обвинувачувальні висновки вказують на те, що зламана не лише політична система, а й фактично саме життя", - вважає оглядач.

Мюллер описав, як в 2014 році почалася масштабна конспіраційна робота з бюжетом понад мільйон доларів на місяць, як протагоністи подорожували по всій території США, проводячи розвідку і створюючи фальшиві компанії. Можливо, нахабство цих більш традиційних форм шпіонажу служило для того, щоб відвернути увагу від того факту, що більш важливі операції проводилися онлайн.

Здебільшого через Facebook російські оперативники намагалися впливати на цілі демографічні групи американських виборів. Американців зманювали в російські групи, які насправді містили сотні тисяч реальних людей. Загубившись серед груп "патріотів" і прихильників ветеранів, оперативники поширювали меми і рекламні повідомлення на підтримку Трампа і з закликами кинути Гілларі Клінтон у в'язницю. В групах афро-американців і американців-мусульман вони закликали бойкотувати вибори. У групах активістів, вони підтримували Берні Сандерса і Джилл Стен перед виборами і закликали виходити на протести проти Трампа після виборів.

Ключове слово у всьому цьому - "групи", тобто тематичні клуби користувачів-однодумців у соцмережах. Коли російські агенти використовували їх у Facebook, вони знали, що їхні повідомлення побачать люди, які, вірогідно, погодяться з ними. Альтернативні погляди в таких умовах стають провокуючими, набридливими, згодом вони стають ганебними, а потім і зовсім заблокованими. З часом виховані політичні погляди кристалізуються і загартовуються.

"Саме такий вигляд і має радикалізація. І я кажу це, опираючись на спостереження і без відрази. Минулого року New York Times опублікував репортаж про схему, за допомогою якої бойовики в Сирії чи Іраку використовували Telegram для того, щоб віртуально супроводжувати терористів аж до точки насильства. Якщо тримати їхній розум у світі, де конкретні речі мають сенс, вони зможуть оминути труднощі фізичного світу, де є діти, кров і кістки", - пише оглядач.

Важливою деталлю обвинувачувального висновку Мюллера було те, що для отримання доступу до всіх цих інструментів пропагандистській машині Росії навіть нічого не довелося робити. Всі передумови вже існували. Багато людей вже перенесли себе в простір політичного однодумства. Втім, так чи інакше, всі це зробили. Алгоритми соціальних мереж показують користувачам новини відповідно до того, які новини вони читали чи шукали раніше. Втім, звинувачувати у всьому алгоритми теж буде не правильно.

"Майже у кожного сьогодні є історія про старого друга чи родича, який був видалений з друзів, тому що його політичні погляди стали надто надокучливими. Кожна така історія говорить про мовчазне визнання факту, що чужі погляди, які відрізняються від наших, важче переварити онлайн, ніж при реальній зустрічі. Справжні дебати в соціальних мережах стали великою рідкістю. Натомість існує процес нібито провини і покарань через те, що висловлювання людини з одного клубу поглядів розлютили прихильників іншого", - пише оглядач.

Росія хотіла зробити в Америці те, в чому Трамп і сам досяг успіху не залежно від того, була змова між ними чи ні. Її дії мало чим відрізнялися і від того, що західні політичні партії намагаються робити. Ефективна політика більше не вимагає зусиль для того, щоб достукатися до іншої сторони. Замість цього сьогодні "вербуються секти і племена", які діляться за поглядами. Їх натравлюють один на одного. Тоді в запеклі битви вступають "клавіатурні вояки", які навіть своїм дружинам не кажуть, чому так довго не лягають спати.

Тому, на думку оглядача, непокоїтися через російських агентів дійсно є причини. Але ще більше непокоїть те, наскільки мало їм доводиться робити.

17 травня 2017 року міністерство юстиції США призначило Роберта Мюллера на посаду спеціального прокурора для розслідування втручання Росії в президентські вибори.

У рамках справи Мюллер викликав на допит генерального прокурора США Джеффа Сешнса. Він став першим з адміністрації Трампа, який давав свідчення в цій справі.

Про свою готовність під присягою свідчити заявив і сам президент Дональд Трамп.

Разом із тим, він неодноразово заявляв про відсутність будь-якої "змови" з Росією