UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія пообіцяла вжити заходів через співробітництво Швеції і Фінляндії з НАТО

Шойгу вважає, що участь скандинавських країн в навчаннях НАТО веде до руйнування існуючої системи безпеки у світі.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що Москва прийме відповідні заходи через активне співробітництво Швеції і Фінляндії з НАТО.

Шойгу турбує той факт, що в травні підписаний договір, що передбачає повноправну участь скандинавських країн у навчаннях НАТО та можливість використання систем управління військами і зброєю Альянсу.

"Натомість НАТО отримало безперешкодний доступ до повітряного простору і територіальних води цих країн... Такі кроки західних колег ведуть до руйнування існуючої системи безпеки у світі, породжують ще більшу недовіру, змушуючи нас приймати відповідні заходи", - сказав Шойгу на колегії Міноборони, передає російське агентство "Интерфакс".

Він додав, що НАТО з 2014 року збільшило свій контингент в Східній Європі з 2 до 15 тисяч осіб. На його думку, постійно підвищується інтенсивність діяльності з підготовки Альянсу.

"З початку року проведено вже понад 100 навчань, в яких брало участь до 80 тисяч військовослужбовців. При цьому чисельність особового складу, яка щорічно залучається до серії навчань, за п'ять років зросла в 10 разів, а кількість бойової авіації - з 11 одиниць до 101", - сказав міністр.

Він також заявив, що "за допомогою США" в Фінляндії, Естонії, Польщі, Німеччині і Франції розгорнули центри кібероперацій, і звинуватив НАТО в цілеспрямованому посиленні військової активності в Східній Європі.

Швеція і Фінляндія, разом з Грузією, Йорданією та Австралією входять до програми особливих можливостей НАТО.

З 1993 року Фінляндія бере участь у невійськовій частині маневрів НАТО в Балтійському морі. Дискусія про вступ до НАТО істотно активізувалася у зв'язку з анексією Росією Криму 2014 року. У квітні 2014 року прем'єр-міністр Фінляндії Юркі Катайнен заявив, що в нинішніх умовах Фінляндія і Швеція мають вступити в НАТО.

Зовнішня політика Швеції заснована на суворому нейтралітет і неприєднання до будь-яких військових блоків. Проте шведський уряд висловив готовність відмовитися від політики нейтралітету.