UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія і США повертаються до ери ядерного протистояння – The Guardian

Кремль будує нові ядерні ракети, які можна запускати з субмарин, а Вашингтон вчиться їх виявляти.

Власники двох найбільших ядерних арсеналів у світі: Росія і США, - можуть завершити еру контролю озброєнь і повернутися до 3.

Про це сьогодні пише британське видання The Guardian. Причиною такого розвороту можуть стати російські крилаті ракети, які здатні нести ядерні боєголовки на далекі відстані і суперечать угоді про ядерне роззброєння, яку підписали Вашингтон і Москва.

Крім того, російські збройні сили дозволяють собі влаштовувати розвідувальні рейди, відправляючи в Атлантику субмарини, здатні нести ракети з ядерними боєголовками. Вашингтон розглядає різні способи відповіді на такі загрозливі дії Кремля. Зокрема, США не виключать можливість розміщення своїх крилатих ракет у Європі, яких на континенті не було впродовж останніх 23 років.

"На другій день Різдва з'явилися видимі ознаки занепокоєння. Збройні сили США підняли в повітря над Вашингтоном два експериментальні "дирижаблі". Система, відома як JLENS, розроблена для виявлення крилатих ракет, які низько летять. Північно-американське аерокосмічне командування не уточнило, чому дирижаблі з'явилися в повітрі. Однак вони злетіли через 9 місяців після того, як командувач NORAD генерал Чарльз Джейкобі зауважив, що перед Пентагоном постали серйозні загрози, зокрема крилаті ракети, які можнуть бути запущені з російських субмарин", - йдеться в статті.

Російські підводні човни, здатні нести ядерну зброю, були помічені в Атлантиці на фоні агресивної риторики Москви. Крім того, впродовж минулого року Росія і США посилили свої ядерні арсенали. Вашингтон і Кремль продовжують витрачати мільярди доларів на модернізацію своєї ядерної зброї.

Президент Володимир Путин, не зважаючи на економічні проблеми своєї країни через воєнну агресію проти України, зосередив увагу на ядерному арсеналі, вважаючи його гарантом и символом російської впливовості в світі. Путін нагадував про ядерний арсенал і заявляв, що іншим країнам "не варто конфліктувати з нами".

Видання нагадує, що минулого року Росія успішно випробувала міжконтинентальну балістичну ракету "Булава", яка здатна нести ядерний заряд. Крім того, минулого місяця Кремль оголосив про повернення ракетно-ядерних потягів.

Також Захід занепокоєний ракетними комплексами Club-K, які можна встановити на будь-якому кораблі і замаскувати під танкери.

Браян МакКеон з Пентагону розповів, що Вашингтон наразі шукає способи, як відповісти Росії на її загрозливу поведінку.

"В нас є низка варіантів військової відповіді на російські ракети, серед яких є такі, які не суперечать угоді з Росією про ліквідацію ракет середньої і малої дальності", - сказав МакКеон.

"В нас зараз немає крилатих ракет в Європі, які запускаються з землі. Очевидно це тому, що вони заборонені угодою з Росією. Але ми розглядаємо і такий вартіант", - додав представник Пентагону.

Експерти ж вважають, що напруга навколо ядерної зброї між США і Росією вказує на початок періоду "глибокої гонки озброєнь".

"Це не дуже сильно зміцнить безпеку, але змусить багатьох людей з обох боків нервувати", - сказав директор Nuclear Information Project при Федерації американських вчених Ганс Крістенсен.

Видання The Daily Beast писало, що військово-повітряні сили Росії можливо проводять репетиції ядерного удару над Атлантичним океаном і Північним морем, намагаючись вирахувати час реагування системи оборони НАТО в європейському повітряному просторі. Зокрема вторгнення бомбардувальників Ту-95 в європейський повітряний простір є приводом для занепокоєння.