На переговори щодо врегулювання сирійської війни, які відбудуться в наступні вихідні в Женеві, Росія збирається привезти проект нової конституції Сирії. Москва хоче, щоб її ухвалили в близькосхідній країні після дострокових президентських виборів.
Про це сьогодні повідомляє Radio Free Europe Radio Liberty, додаючи, що російський проект потрапив у пресу. В ньому немає жодної згадки про відставку президента Башара Асала чи передачу влади, на чому наполягають Захід і його союзники країни Перської затоки.
Натомість в Росії підкреслює, що "президент Сирії не буде головувати в конституційній комісії", а процес реформування основного закону країни буде контролювати "кандидат, затверджений усіма сторонами".
Також Москва пропонує спеціальному посланнику ООН в Сирії Стефана де Містурі розпочати політичний процес між сирійським урядом і "об'єднаною делегацією опозиційних груп" на основі комюніке великих держав від червня 2012 року, в якому пропонувалося створити перехідний уряд, який би вів підготовку до виборів. Цей процес повинен відбутися впродовж 18 місяців. Однак при цьому російська сторона не уточнює, чи хотіла б вона бачити Асада на чолі цієї перехідної адміністрації.
Заступник посла Росії в ООН Володимир Сафронков висловив стурбованість тим, що російський проект щодо завершення війни в Сирії потрапив у пресу. Однак він заперечив, що документ відповідає дійсності: "Таке наше бачення, це наша пропозиція. Звісно, ми відкриті для пропозицій інших сторін. Це лише російський внесок у запуск політичних процесів, щоб уряд і опозиція почали співпрацювати".
В російському документі під назвою "Підхід до вирішення сирійської кризи" йдеться також про те, що поряд з "Ісламською державою" треба визнати терористичними інші групи, які беруть участь у війні в Сирії. Крім того, до початку мирних переговорів делегація опозиції повинна затвердити список своїх представників і передати його через Саудівську Аравію.
До того ж, опозиціонери повинні "підтвердити свою прихильність до збереження суверенітету і територіальної цілісності Сирії". Щоправда, як це зробити, в Росії не уточнили. Західні дипломати кажуть, що російський проект навряд чи підходить для завершення війни, оскільки "він не влаштовує багатьох людей".
Раніше видання The Times повідомила, що до мирних переговорів щодо Сирії підключать повстанців. 14 листопада у Відні міжнародна зустріч по сирійському врегулюванню, в якій візьмуть участь США, Великобританія, Росія, Іран і Саудівська Аравія, зустрінуться, щоб спробувати домогтися прогресу в політичному рішенні війни, яка забрала життя більш ніж 250 тисяч осіб і спровокувала хвилю міграції (більш ніж на 11 млн біженців).
Незважаючи на оголошену Росією мету операції - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", ряд ЗМІ, свідків і чиновників заявляли, що цілі недавніх бомбардувань РФ в Сирії не мали відношення до ІД, а ведуться проти опозиції режиму Асада.
Як писав у статті для DT.UA Сирійський "бікфордів шнур" Путіна Віктор Каспрук, президент РФ Володимир Путін добре розуміє, що ні країн ЄС, ні США не готові піти на введення своїх військ і проведення наземної операції, а обмежаться лише бомбардуванням позицій "Ісламської держави". Це відкриває для Москви можливість перейти в майбутньому до використання десантних військ та спецпідрозділів ГРУ.