UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російська військова загроза підвищує напругу на сході України — NYT

На українському кордоні сконцентрувалася безпрецедентна кількість російських військ.

Україна стурбована нарощуванням військових сил Росії на кордоні. Більшість аналітиків вважають, що Москва навряд чи планує реальне вторгнення. Однак в Пентагоні заявили, що на українському кордоні наразі сконцентрувалося більше російських військ, ніж у 2014 році. В міру нарощування збройних сил РФ зростає напруга у виснаженій війною східній Україні, пише The New York Times.

На сході України знову лунають постріли, літають безпілотники, скидаючи наземні міни. Ворог укотре порушує нестабільний режим тиші.  

Але, мабуть, найяскравішим свідченням того, що семирічна війна в Донбасі може вступити у нову фазу, є те, що капітан підрозділу берегової охорони Микола Левицький побачив у Азовському морі неподалік від портового міста Маріуполя флотилію російських десантних штурмових кораблів.

З початку війни в 2014 році Росія використовувала війну на сході України для тиску на Київ, постачаючи зброю окупантам і все ще заперечуючи те, що сама РФ є учасником війни.

Мало хто із західних аналітиків вважає, що Кремль планує реальне військове вторгнення на схід України, враховуючи очікувану негативну реакцію як Києва, так і міжнародної спільноти. Але внаслідок масштабного накопичення російських військ на суші та в морі поблизу України серед чиновників та української громадськості поширюється думка, що Москва більш прямо, як ніколи раніше, сигналізує про свою готовність відкрито вступити в конфлікт.

«Ці кораблі, по суті, представляють загрозу. Все набагато серйозніше, ніж здається»,- сказав капітан Левицький.

Багато українських військових чиновників та солдатів кажуть, що вони все ще вважають малоймовірним відкрите вторгнення Кремля в Україну, і не бачать доказів неминучого наступу серед російських військових сил. Але вони говорять про інші потенційні плани Росії, включаючи намагання Кремля домогтися офіційного визнання статусу окупованих територій.

Можливо, щорічне звернення російського президента Володимира Путіна надасть підказки щодо подальших агресивних геополітичних задумів Кремля.

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко перелічив кілька сценаріїв можливого вторгнення: тристороння атака Росії з півночі, півдня та сходу; напад з контрольованої сепаратистами території; та спроба захоплення водопроводу для Криму.

Росія, зі свого боку, зовсім не намагається приховати свою військову мобілізацію, наполягаючи на тому, що вона збирає війська у відповідь на посилену військову активність в регіоні з боку НАТО та України.

Українські чиновники виступають проти ескалації війни, але немає жодних сумнівів у тому, що президент Володимир Зеленський в останні місяці став жорсткіше ставитися до Росії.

Зеленський заблокував деякі проросійські телеканали та запровадив санкції проти проросійських політиків. Він також заявляв більш відкрито, ніж раніше, про бажання вступу Україну в НАТО – те, що Кремль розглядає як величезну загрозу.

Інтерв’ю з прифронтовими підрозділами протягом 150-кілометрової смуги східної України за останні дні підкреслило зростання напруженості в активному збройному конфлікті. Чиновники та військові визнають побоювання щодо пересування російських військ, а цивільне населення почувається виснаженим після семи років війни. З початку року загинуло щонайменше 28 українських солдатів.

«Ми живемо в смутку. Я не хочу війни, але ми також не вирішимо це мирним шляхом», - сказала 48-річна працівниця поштової служби в прифронтовій Авдіївці Анна Дікарєва.

Зеленський намагався домовитися з Кремлем про покрокові компроміси, щоб полегшити труднощі жителів фронтових районів та шукати шляхи виходу з конфлікту, в результаті якого загинуло понад 13 тисяч людей. Але йти на поступки Росії, яка фактично вимагала право голосу у вирішенні майбутнього східної України, було неприйнятним для Києва. Бойові дії знову активізувались.

Українські військові кажуть, що починаючи з грудня та січня, вогонь снайперів з іншого боку посилився, і вони бачили, як сепаратисти риють нові траншеї.

«Останнім часом ворог активізувався», - сказав 58-річний солдат на прізвисько «професор», не називаючи своє повне ім'я з міркувань безпеки.

Обидві сторони конфлікту звинувачують одна одну у зростанні кількості порушень режиму припинення вогню, але за словами військових, українським солдатам було дозволено стріляти лише у відповідь на атаки з боку сепаратистів.

Дехто з українських солдатів не виключає варіанту початку «повномасштабної війни».

Переміщення російських військ на північ та південь від території, що контролюється сепаратистами, є хитрістю, спрямованою на відведення українських військ від лінії фронту, кажуть військові. Вони не виключають те, що Росія розпочне наступ, використовуючи своїх «сепаратистських довірених осіб», дозволяючи Путіну і надалі стверджувати, що війна в Донбасі - це «внутрішня українська проблема».

Росія робить все можливе, щоб її мілітаризацію побачили, не приховуючи стягнення військ до українського кордону.

Згідно з «мирним планом», узгодженим у Мінську в 2015 році, важке озброєння обох сторін повинно розташовуватися далеко за лінією фронту. Українські чиновники заявляють, що вони не переміщували війська у відповідь на нарощування в Росії, а будь-які поточні пересування військ є звичайною ротацією.

45-річна вчителька в Авдіївці Олена Писаренко сказала, що ніколи не переставала тримати під рукою «аварійний запас води» по всій своїй квартирі та на балконі. Під час обстрілів у розпал війни вона «створила ритуал», щоб заспокоїти дітей: вони грали в настільні ігри та пили чай. Ще одна місцева жителька Ольга Вольвач сказала, що мало уваги приділяє нещодавній ескалації обстрілів.

По всьому регіону, від набережної Маріуполя до осколкових вулиць Авдіївки, багато жителів говорили, що вони настільки виснажені війною і навіть не хочуть розглядати можливість того, що бої знову розгоряться.

Читайте також: СБУ приведено в режим підвищеної готовності у всіх областях

Росія стягує війська до кордону з Україною під виглядом підготовки до навчань «Захід-2021». Одночасно з цим активізувалися російські контингенти в Білорусіокупованому Криму, Придністров'ї та акваторії Чорного і Азовського морів. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, виступаючи 30 березня в Верховній Раді, вказав на високу ймовірність російського вторгнення.

Українська військова розвідка повідомила про підготовку росіянами масштабних провокацій, загострення в зоні ООС, спроби розширення зони окупації в Донбасі з можливим вторгненням на інших ділянках.

Детальніше про ситуацію і перспективи України в поточних умовах - у статті Сергія Немирича «Військова тривога квітня 2021года: кілька простих висновків» для читачів ZN.UA.