17 жовтня Російська Держдума зробила перший крок щодо відкликання ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) 1996 року, про що раніше заявляв заступник міністра закордолнних справ РФ Сєрєгєй Рябков. Відповідний законопроєкт був проголосований у першому читанні.
Очікується, що у другому читанні цей законопроєкт буде розглянутий 18 жовтня, а у третьому, фінальному, – 19 жовтня, передає російське пропагандистське агентство «Интерфакс».
Спікер Держдуми Вячєслав Володін заявив, що дератифікація Договору «відповідає національним інтересам Росії» та є «дзеркальною відповіддю США, які так і не ратифікували Договір».
Західні експерти з контролю над озброєннями стурбовані тим, що Росія, можливо, наближається до ядерних випробування, які можуть відкрити нову еру ядерної зброї великої потужності – що на Заході сприймають як російську ядерну ескалацію на тлі війни в Україні, зазначає Reuters, додаючи, що жодна країна у ХХІ столітті, окрім Північної Кореї, не проводила випробування з ядерним вибухом.
Відновлення ядерних випробувань Росією, Сполученими Штатами або Китаєм може ознаменувати початок нової гонки ядерних озброєнь між великими державами, які припинили ядерні випробування в роки після розпаду СРСР у 1991 році.
На думку Reuters, якщо Росія почне випробування ядерної зброї, то це спровокує інші країни на заходи у відповідь.
Раніше Інститут вивчення війни (ISW) оцінював, що Кремль використовує ядерну риторику, щоб спонукати Сполучені Штати та їхніх союзників тиснути на Україну для початку переговорів і що використання Росією ядерної зброї в Україні залишається малоймовірним.