Росія хотіла, щоб Канада екстрадувала до країни-агресорки українського ветерана Другої світової війни Ярослава Гуньку. Однак Канада відмовилася видати Гуньку росіянам, пишуть російські пропагандисти з посиланням на джерела МЗС РФ.
Як стверджують росіяни, Канада відмовилася видавати українського ветерана, пославшись на відсутність договору про екстрадицію.
У вересні минулого року речник Палати громад Канади Ентоні Рота запросив 98-річного Ярослава Гуньку до парламенту з нагоди візиту президента України Володимира Зеленського. Після звернення Зеленського до парламенту Рота представив Гуньку як героя війни.
«Він український герой, канадський герой, і ми дякуємо йому за його службу», – сказав Рота.
Пізніше неурядова організація, що знаходиться у Відні, Центр вивчення Голокосту «Друзі Симона Візенталя» опублікувала заяву, в якій йшлося, що Гунька був частиною Першої української дивізії, також відомої як дивізія «Галичина». Цей підрозділ, як стверджували в організації, нібито «несе відповідальність за масові вбивства безневинних мирних жителів із рівнем жорстокості та злоби, які неможливо уявити». Заяву активно підхопили та розтиражували російські та проросійські ЗМІ по всьому світу.
Разом з тим це твердження повністю суперечить висновкам усіх розслідувань, які проводилися після Другої світової війни щодо діяльності дивізії «Галичина». Ні дивізія «Галичина», ні ОУН, ні УПА, ні батальйони «Нахтігаль» та «Роланд» та їхні учасники не були засуджені Нюрнберзьким трибуналом, а самі ці структури не були визнані злочинними. Проведене Канадською комісією Дешена у 1987 році розслідування також свідчить, що більшість звинувачень проти українців були необґрунтовані, а іноді й доходили до абсурду. Звинувачення проти жодного з ветеранів дивізії Галичина не підтвердились.
Після цього Рота вибачився за запрошення Ярослава Гунька. А згодом він подав у відставку з посади спікера Палати громад Канади.