UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія знову розпалює напругу у відносинах з Україною та ЄС — The Economist 

Ймовірно, метою Кремля є дестабілізація, але це загострює ризик військового конфлікту.

На кордоні Польщі та Білорусі збираються мігранти з Близького Сходу. Їх привів туди білоруський диктатор Аляксандр Лукашенко, якого підтримує Кремль. Лукашенко «заманює» біженців фальшивими обіцянками нового життя на Заході. Тим часом на українському кордоні збираються російські військові, в достатній кількості, щоб викликати занепокоєння в Америці. А всередині Росії посилюються репресії. Остання жертва – відома російська правозахисна організація «Меморіал», створена в 1987 році для документування злочинів радянського режиму. Зараз організації загрожує закриття, пише The Economist.

Агресивні маневри російських військ відбувалися і раніше. Але цього разу Америка попередила своїх європейських союзників, що потенційне вторгнення Кремля в Україну виглядає реальним.

Попри те, що мета переміщення російських військ досі залишається незрозумілою, багато підрозділів, які поверталися з Білорусі, де у вересні проходили військові навчання, розбили табір приблизно за 200 км від кордону з Україною.

Росія вже викликала занепокоєння подібним нарощуванням військ на українському кордоні у квітні. Однак тоді відкритий рух військ удень принаймні давав аналітикам привід для спокою. Цього разу маневри стали більш «секретними».

Америка настільки стурбована, що на початку цього місяця глава ЦРУ Вільям Бернс прилітав до Москви, щоб «відговорити» президента Росії Владіміра Путіна від вторгнення.

Навряд чи Америка відправить главу ЦРУ до Росії без поважних причин. Але так само малоймовірно, що Путін просто відступить, не перевіривши рішучість американського президента Джо Байдена. Черговий період підвищеної напруги може затягнутися.

Ніхто не знає, призначені російські війська для дій в Україні чи Білорусі, чи Кремль просто намагається залякати сусідів. За даними європейської розвідки, чисельність російських військових на українському кордоні наразі менша, ніж було раніше в цьому році, тому їм було б важко організувати реальне вторгнення на територію України. Однак український президент Володимир Зеленський вважає, що поблизу кордону України перебуває близько 100 тисяч російських військовослужбовців.

«Схоже, російським військовим було наказано підготуватися до можливої ​​операції в найближчі місяці. Але це не означає, що реальний наступ неминучий», - вважає Майкл Кофман з американського аналітичного центру CNA.

«Пріоритетом Росії протягом місяців було отримання схвалення газопроводу «Північний потік-2». Військове вторгнення, безсумнівно, зруйнує всі шанси на це», - каже аналітик Дмитро Тренін.

Наразі Росії легше дестабілізувати Україну іншими засобами, наприклад, перебоями в енергопостачанні. Цього місяця Москва припинила експорт вугілля, що посилило дефіцит палива. Існує занепокоєння, що Росія також може обмежити поставки газу.

Безсумнівно, Кремль сподівається, що перебої в електроенергії та опаленні можуть спровокувати протести в Україні. Колишній президент Росії Дмітрій Медведєв нещодавно опублікував статтю, в якій назвав керівництво України «бездарним». Він стверджував, що немає сенсу вести переговори із Зеленським, оскільки він просто «маріонетка Заходу».

Подібні кроки Кремль застосовує і проти інших сусідів. Росія підштовхує Лукашенка здати те, що залишилося від суверенітету Білорусі, і вже використовує білоруського диктатора для дестабілізації ЄС.

Цинічне використання Лукашенком вразливих мігрантів як зброї проти ЄС отримує підтримку пропагандистської машини Кремля. Позаду мігрантів стоять білоруські солдати, штовхаючи їх до прикордонної огорожі. Це підвищує ризик конфліктів та зіткнень.

Вночі температура падає нижче нуля, люди сплять в холодних наметах. Росія та Білорусь сподіваються створити гуманітарну кризу, яка перевірить рішучість та єдність ЄС.

Поки що ЄС стояв твердо, підтримуючи Польщу в її рішенні не впускати мігрантів, і покладаючи відповідальність за важке становище біженців на Білорусь. Європейські лідери розширять додаткові санкції проти Білорусі.

Але якщо значна кількість людей почне гинути на кордоні, ця єдність блоку може швидко розірватися. В будь-якому випадку, Путін і надалі буде сіяти хаос. А протистояння із Заходом, на якому все більш непопулярний режим Кремля намагається підтримувати свою легітимність, поглиблюватиметься, резюмує видання.

Читайте також: Британія має бути готова до війни з Росією – головнокомандувач

Загроза вторгнення Росії в Україну висока. Наші джерела називають два ймовірних часових відтинки, коли це може статися. На відміну від бравурних і шапкозакидацьких публічних коментарів української влади, американські партнери «вкрай стурбовані» «незвичним переміщенням» російських військ поблизу кордонів України та проводять термінові консультації зі своїми союзниками. Однак навіть формально оновлене минулого тижня стратегічне партнерство Києва і Вашингтона не дає відповіді на головне запитання. Яке? Читайте статтю Тетяни Силіної «Відкрите питання: як Америка захищатиме Україну від Путіна?».