UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія намагається залякати Україну — Bloomberg

Однак міжнародна демократична спільнота підтримує Київ та виступає проти російської агресії.

Кремль оголосив про початок масових військових навчань, посилюючи напруженість із Україною на тлі занепокоєння Заходу відносно ризику реальних бойових дій. Таким чином Москва намагається залякати Київ, але Росія не зможе тиснути на Україну силою, пише Bloomberg.

У квітні Росія планує провести масштабні військові навчання, заявив у вівторок російський міністр оборони Сергій Шойгу.

Президент України Володимир Зеленський тим часом підтвердив бажання своєї країни приєднатися до Організації Північноатлантичного договору, щоб захистити себе від Росії, назвавши членство "єдиним способом закінчення війни" на сході України під час розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Своєю чергою глава НАТО запевнив, що альянс залишається "відданим тісному партнерству" з Україною.

Київ звертається за допомогою в умовах нарощування російських військових сил уздовж кордону. На тлі зростання російської агресії з’явилися загрози розширення семирічного конфлікту. Росія заперечує, що погрожує Україні, і звинувачує український уряд у підготовці військового наступу для відновлення контролю над східною зоною конфлікту.

Членство в НАТО не допоможе Україні вирішити "свої внутрішні проблеми", заявив у вівторок прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков.

"З нашої точки зору, це ще більше погіршить ситуацію", - сказав він.

Однак Зеленський закликав посилити міжнародний тиск на Росію в телефонній розмові з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо у вівторок, на наступний день після того, як він поспілкувався з прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном.

Минулого тижня міністри закордонних справ та оборони України провели переговори зі своїми американськими та британськими колегами щодо напруженості у Донбасі, тоді як керівник апарату Зеленського поспілкувався з радником США з національної безпеки Джейком Салліваном.

Державний департамент США висловив занепокоєння щодо переміщення російських військ, а речник департаменту Нед Прайс заявив у понеділок, що "США стурбовані недавньою ескалацією російських сил на сході України, включаючи повідомлення про переміщення військ Кремля до кордонів України та окупованого Криму".

Залякування та агресія

«Ми надіслали пряме повідомлення нашим українським колегам, а також росіянам, що США на стороні Києва, ми підтримуємо нашого партнера, ми підтримуємо Україну на тлі російського залякування та агресії», - додає Прайс.

Російський рубль прискорив падіння на тлі геополітичної напруженості, послабивши свої позиції щодо долара.

Зеленський повідомив Трюдо, що десять українських солдатів загинули на сході України з 26 березня. США та Європейський Союз запроваджували санкції проти Росії за анексію Криму у 2014 році та підтримку сепаратистів в Донбасі. Тим часом Росія все ще заперечує свою причетність до бойових дій.

США забезпечили Україну оборонною військовою технікою, включаючи протитанкові ракети Javelin. У своєму першому офіційному телефонному дзвінку до Зеленського минулого тижня президент США Джо Байден пообіцяв підтримувати Україну у боротьбі проти російської "агресії".

Однак у вівторок прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила, що питання щодо членства в НАТО має розглядати лише альянс.

"Це рішення приймає НАТО", - каже Псакі.

Членство в НАТО

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у вівторок розкритикував західні країни за підтримку того, що Кремль назвав "абсолютно неприйнятними діями та заявами Києва".

Президент Росії Володимир Путін неабияк схвильований прагненнями України вступити в НАТО, навіть попри те, що в альянсі наразі не говорили про реальну можливість членства України найближчим часом.

"Показовість, з якою пересуваються російські війська, підтверджує, що Росія брязкає зброєю, а не замислюється про реальний бліцкриг", - вважає співробітник Московського центру Карнегі Максим Саморуков. Проте напруженість між двома сторонами означає, що неправильний крок або непродумані дії можуть втягнути їх у нове військове протистояння.

Загострення напруги принесе негативні наслідки обом сторонам, заявила аналітик з Міжнародної кризової групи в Брюсселі Кетрін Куінн-Джадж.

"Це не обов'язково означає, що буде серйозна ескалація. Але проблема в тому, що такий розвиток подій блокує рух до миру", - сказала вона.

Читайте також: Кулеба вважає, що Путін недооцінив Зеленського

30 березня головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що Росія стягує війська до кордону України, зокрема, з боку тимчасово окупованого Криму. 5 квітня Росія розпочала контрольну перевірку боєготовності своїх військ.

Президент Володимир Зеленський вважає це радше «грою м’язами», ніж реальною загрозою, однак українська армія залишається готовою до будь-яких провокацій, наголосив він. Напередодні у південних регіонах України оголосили збори територіальної оборони для посилення і захисту держкордону.

США й інші партнери України дотримуються іншої точки зору. Свою занепокоєність висловив Пентагон, а Європейське командування збройних сил США привело війська в повну бойову готовність найвищого рівня. Партія правлячого блоку ХДС/ХСС у німецькому Бундестазі засудила дії РФ, назвавши «вкрай небезпечними». Свою підтримку Україні висловили Канада, Велика Британія та НАТО.

Українські та закордонні експерти вважають відкриту агресію РФ малоймовірною. На їхню думку, своїми діями Кремль «дражнить» Захід і мститься за слова президента США на адресу Путіна, відволікає увагу росіян від внутрішніх проблем, чинить психологічний тиск на Україну і посилає сигнал підтримки окупаційним військам на сході України. Однак поки точні наміри Владіміра Путіна незрозумілі, розслаблятися зарано, вважають аналітики.