UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія хоче відкрити «другий фронт» проти Заходу, посилюючи вплив на Африку – FT

Найманці «групи Вагнера» охороняють місцеві хунти, а ті дозволяють їм вивози з країни золото та інші ресурси.

Росія активно працює над посиленням свого впливу на бідні країни Африки, щоб фактично відкрити там «другий фронт» для протиставлення Заходу. Про це йдеться у тексті Financial Times, передає «Українська правда».

Видання пише, що найкраще Москві вдалося просунутися в регіоні Сахель (політично-нестабільна смуга напівпустелі, що пролягає під Сахарою). У кількох країнах, які борються з джихадистськими повстанцями, відбулись перевороти, внаслідок яких до влади військові уряди, що вороже ставляться до Франції і відкрито симпатизують Москві.

Старший радник президента Франції Еммануеля Макрона вважає посилення позицій РФ в Африці «другим фронтом»: «Йдеться про ослаблення Європи і відкриття фронту, де Європа і Франція сприймаються як крихкі».

Співробітник аналітичного центру Rusi Самуель Рамані вважає, що Москва зосередилася на смузі країн від Малі до Судану: «Вони думають, що можуть створити "пояс переворотів", який забезпечить їм вплив і витіснить Захід».

Читайте також: Росія краде золото в Судані, аби фінансувати війну проти України – CNN

Завдяки «операціям проти повстанців, продажу зброї, просування автократії і м'якій силі», за словами Рамані, Росія стала «великою державою в масштабах всього континенту».

Високопоставлений французький чиновник, який допомагає формувати африканську стратегію Франції, не заперечує успіху РФ: «Малі, ЦАР і Буркіна-Фасо зазнали невдачі в своїх спробах протистояти виклику тероризму. "Вагнер" з'явився як нова гра в місті».

Лише у ЦАР є близько 1500 воєнізованих формувань у масках із «групи Вагнера», які займаються видобутком золота й алмазів і навіть випускають пакетики горілки «Wa Na Wa» з логотипом носорога і слоганом: «Зроблено в ЦАР за російськими технологіями».

Найманцям «Вагнера» життям завдячує навіть президент ЦАР Фостен Аршанж Туадера, адже вони допомогли придушити спробу його повалення напередодні виборів у 2020 році. Вони забезпечують є важливим кільцем його особистої безпеки.

Читайте також: Група Вагнера заробляє в ЦАР мільярд доларів для фінансування війни Росії в Україні — POLITICO

«Це не просто його особиста охорона, він є їхнім заручником», – каже західний дипломат у столиці ЦАР Бангі.

У ЦАР РФ створила командний центр і тренувальну базу приблизно за 80 км від Бангі. Найманці з  «Вагнера» та інших російських приватних військових компаній, а також руандійські солдати відтоді відіграють важливу роль у відновленні певного порядку.

Мінфін США стверджує, що «Вагнер» контролює «численні» золоті та алмазні копальні в ЦАР і навіть відмовляє в доступі урядовим чиновникам, які намагаються перевірити його видобувні операції. Група експертів ООН у 2021 році дійшла висновку, що 95% золота, видобутого в ЦАР, було вивезено нелегально.

У вересні тимчасовий прем'єр-міністр військового уряду Малі Абдулайє Майга, використав промову в ООН, щоб засудити «французьку хунту» і похвалити «зразкову і плідну співпрацю між Малі і Росією».

Того ж місяця генерали в Буркіна-Фасо вдруге за 8 місяців захопили владу, розмахуючи при цьому російськими прапорами.

Читайте також: "Вагнер" в Африці втручається у внутрішні справи регіонів та порушує права людини – США

У Судані, ще одній нестабільній країні, Москва підтримує тісні зв'язки з генерал-лейтенантом Мохамедом Хамданом Дагало, другою людиною в адміністрації, яка прийшла до влади в результаті перевороту 2019 року. За даними Мінфіну США, російські компанії, що працюють у Судані, отримують прибутки від нелегального експорту золота, обсяги якого зросли після вторгнення Росії в Україну. Москва також отримала згоду на військовий доступ до Порт-Судану, стратегічного вузького місця на Червоному морі.

Нагадаємо, днями видання також повідомляло про те, що Сполучені Штати Америки посилили тиск на союзників на Близькому Сході, щоб витіснити «групу Вагнера» з охоплених хаосом Лівії та Судану. Оголосивши ПВК «Вагнера» транснаціональною злочинною організацією, Міністерство фінансів США ввело санкції проти неї та проти цілої мережі з 16 наближених до неї організацій, аби перешкодити діяльності організації у світі.