UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія стоїть за великим зламом системи безпеки НАТО — служба безпеки Литви

Росія отримала детальну інформацію про останній саміт НАТО у Литві.

Сховище секретних документів з планування останнього саміту НАТО, включаючи очікувані пересування і плани безпеки українського та американського президентів, було викрадено й оприлюднено хакерами, які, "дуже ймовірно", працюють на російську військову розвідку, повідомляє служба безпеки Литви. Серед документів, з якими ознайомилося видання The Times, є список готелів, в яких зупинялися глави держав, що брали участь у саміті у Вільнюсі минулого літа, зокрема президенти Байден і Зеленський, Ріші Сунак і Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО.

У документах також перераховані деталі безпеки президента Франції Макрона і десяти інших національних лідерів; особи, адреси електронної пошти та номери телефонів кількох офіцерів зв'язку розвідки; адреси готелів і ступені безпеки, присвоєні кожній національній делегації; а також карта основного маршруту руху кортежів. Кожна делегація з країн-членів НАТО та інших країн також надала детальну інформацію про літак, яким прибуде її керівник, і коли він прибуде. Витік також містив імена співробітників антитерористичної поліції й снайперів, яким доручили охорону саміту на найвищому рівні.

Читайте також: У Росії вистачить ресурсів ще на два роки війни — розвідка Литви

Вся ця непублічна інформація була отримана й опублікована в Інтернеті групою, яка називає себе "З Росії з любов'ю", коли саміт завершився в липні. На той момент було незрозуміло, чи були ці документи справжніми, чи ретельно підробленими, щоб виставити на посміховисько заходи НАТО і Литви з кібербезпеки. Саміт став значною мішенню для російських дезінформаційних операцій, включаючи фейковий веб-сайт НАТО і різні блоги, які стверджували, що витік показав, що альянс не може захистити свою інформацію. Однак, сьогодні 7 березня Департамент державної безпеки Литви підтвердив, що злам був справжнім.

"Дуже ймовірно, що кібергрупа, координована ГРУ [російською військовою розвідкою], перехопила непублічну інформацію, пов'язану із зустріччю, найімовірніше, з метою дискредитації Литви на міжнародній арені", — йдеться у щорічній оцінці національних загроз Департаменту державної безпеки Литви.

Читайте також: Спецслужби Литви не виключають можливості втручання Китаю у вибори 

Департамент також вважає, що не виключено, що частина перехопленої інформації буде використана для планування нових дезінформаційних операцій. За останні кілька тижнів служби безпеки Великої Британії, Латвії, Естонії та Іспанії викрили підозрюваних російських агентів.

Особливу тривогу викликає ступінь проникнення Росії в західні електронні комунікації. Не вважається, що злам у Вільнюсі становив безпосередню загрозу для лідерів НАТО, оскільки деталі витоку інформації з'явилися в Інтернеті лише після завершення саміту. Однак це вказує на те, що російська розвідка мала доступ до чутливої інформації, яка могла б дозволити Москві завдати значно більшої шкоди, якби вона вирішила це зробити.

Читайте також: Європа вигнала шпигунів Путіна. Тепер вони повертаються — Financial Times

"У 31 документі, отриманому хакерами, містилися імена та особисті дані охоронців лідерів Європейського Союзу та 13 країн, включаючи Францію, Швецію, Фінляндію, Польщу та Туреччину. Було вказано зброю і навіть кількість боєприпасів, яку кожен з охоронців візьме з собою", — зазначає видання.

У січні латвійське агентство державної безпеки заявило, що за останні вісім років заарештувало 20 підозрюваних російських агентів. Кількома днями пізніше розслідування стверджувало, що Татьяна Зданока, відомий етнічний російський політик у Латвії, яка займає прокремлівські позиції з останніх років холодної війни, щонайменше 13 років звітувала перед російською розвідкою. Вона заперечує, що є російським агентом.