UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ризик нової пандемії в сотні країн: загроза знову від кажанів

Знищення диких територій людиною підвищує ризик пандемії. Про епідеміологічне мінне поле в 113 країнах, яке створюють патогени, переносниками яких є ці тварини.

Протягом тисячоліть віруси кажанів ховалися в лісах Західної Африки, Індії, Південної Америки та інших частин світу. Але, залишаючись локалізованими, вони становили невелику загрозу для людства. Згідно з новим аналізом даних від Reuters, що такий статус-кво перекреслено і над світом нависла нова загроза пандемії. 

Сьогодні, коли все більше і більше людей зазіхають на середовище проживання кажанів, патогени, які переносять ці тварини, створюють епідеміологічне мінне поле в 113 країнах, де високий ризик того, що вірус перейде на інші види й заразить людей.

Читайте також: За три роки пандемії COVID-19 в Україні померли понад 100 тисяч людей

Кажани пов’язані з багатьма найбільш смертоносними спалахами захворювань, які сталися протягом останніх півстоліття, включаючи пандемію COVID-19, яка вбила щонайменше 7 мільйонів людей і бере свій початок у родині коронавірусів, які передаються кажанами. Хоча вчені все ще намагаються з’ясувати, як цей вірус заразив людей, десятки інших спалахів можна простежити через вторгнення людей у ​​райони, де багато кажанів.

Щоб визначити, де може виникнути наступна пандемія, агентство Reuters використало дані протягом  двох десятиліть про спалах хвороби та дані про навколишнє середовище, щоб точно визначити місця на планеті, найбільш вразливі до «поширення зоонозів» — термін, який означає, коли вірус переходить між видами. Віруси переходять від кажанів до людей або через проміжного хазяїна, такого як свиня, шимпанзе чи циветта (вівера, мускусний кіт), або безпосередньо через контакт людини з сечею, фекаліями, кров’ю чи слиною кажанів.

Читайте також: Сім мільйонів смертей від COVID: Китай виходить з пандемії та скасував маски у школах і на роботі

Журналісти Reuters поспілкувалися з десятками вчених, прочитали численні академічні дослідження та подорожували багатими кажанами країнами по всьому світу, щоб дізнатися, як знищення диких територій людиною підвищує ризик пандемії. Наш аналіз даних – перший у своєму роді – виявив, що глобальна економічна система стикається з природою та ставить під загрозу здоров’я людей, оскільки ліси, багаті кажанами, вирубуються, щоб звільнити місце для ферм, шахт, доріг та інших будівель.

Читайте також: Вчені знайшли в океані дивні віруси, не схожі ні на що інше

Ось основні висновки цього дослідження:

Читайте також: Секретна поліція Берліну, корені якої ведуть в Китай: деталі міжнародного скандалу

Читайте також: Китай розробляв вакцини від COVID ще до пандемії – Axios

Читайте також: Глава ВООЗ: Китай має ключ до розуміння походження COVID-19