Рейтинг популярності президента Франції Еммануеля Макрона різко впав у грудні до 20%, втративши шість процентних пунктів, що стало абсолютним антирекордом з тих пір, як півтора роки тому він розпочав свою п'ятирічну каденцію на посаді голови Єлисейського палацу. Його рейтинг ще більше впав не тільки серед робітничого класу, але і серед середнього та вищого класів.
Згідно з соціологічним опитуванням Ipsos для Le Point, не схвалюють дії Макрона 76% французів, з яких 50% "дуже негативно" оцінюють дії президента республіки.
Падіння, яке вже було зафіксовано минулого місяця підтверджується і посилюється: Макрон втратив вісім балів серед робочих і ще стільки серед володарів диплома не нижче ступеня бакалавра. Він також втратив чотири пункти бали серед французів зі скромним доходом.
Негативне ставлення до дій Макрона більш широко поширилося на середній і вищий класи: президент втратив п'ять балів серед керівників і вісім балів серед працівників середньої ланки. Його рейтинг значно знизився серед заможних домогосподарств – на чотири пункти, і серед людей зі ступенем вище бакалавра – втрата в вісім балів.
Дуже сильний спад зафіксований серед пенсіонерів: рейтинг знизився на 12 пунктів, при популярності лише в 19% в цій категорії французів, яка традиційно підтримує президента.
Зазначимо, що найвищі рейтинги Макрона були зафіксовані в самому початку його президентства – в травні і червні минулого року (62% і 64% задоволених його політикою відповідно).
Чому французи незадоволені Макроном?
У перші 100 днів президентства Макрона позитивно оцінили лише 36% французів. І вже до серпеня рейтинг впав до 40%. Вже через місяць у Франції відбулися масштабні акції протесту проти реформи праці. Попри це, Макрон 22 вересня підписав п'ять указів, які реформують Кодекс про працю, які набули чиності в силу на початку 2018 року.
Однак відставка міністра комплексних екологічних перетворень Ніколя Юло, який оголосив про вихід з уряду, не сповістивши про це попередньо ні прем'єра, ні президента, заявивши: "Я більше не хочу обманювати самого себе" стала ще одним ударом по авторитету глави держави.
Третьою хвилею стала резонансна справа Беналла – охоронця Макрона, який побив двох демонстрантів на акції. Макрону пригадали його передвиборчу заява про те, що винуватці поліцейського свавілля повинні нести відповідальність, яку б високу посаду вони не займали.
Опитування проведено серед 971 осіб, 7 і 8 грудня 2018 року і представляє репрезентативну національну вибірку населення у віці 18 років і старше.