UA / RU
Підтримати ZN.ua

Reuters опублікувало останню розмову президентів США і Афганістану перед захопленням влади талібами: про що говорили

Остання розмова між Джо Байденом і Ашрафом Гані відбулася 23 липня.

Під час останньої розмови перед тим, як владу в Афганістані захопили таліби, президент США Джо Байден і його афганський колега Ашраф Гані обговорили військову допомогу, політичну стратегію і тактику обміну повідомленнями, пише Reuters, в чиєму розпорядженні виявилася відповідна стенограма. Журналісти агентства переглянули стенограму телефонної розмови і прослухали аудіозаписи, щоб підтвердити достовірність розмови. Всі матеріали надало джерело на умовах анонімності.

Так, розмова двох президентів 23 липня тривала 14 хвилин. Під час неї Байден запропонував Афганістану допомогу, якщо Гані публічно заявить про те, що він має план з контролю над ситуацією в країні.

«Ми продовжимо надавати безпосередню авіаційну підтримку, якщо будемо знати, який план», - сказав тоді Байден.

Президент Сполучених Штатів також порадив Гані заручитися підтримкою владних афганців у майбутній військовій стратегії, а потім призначити «бійця» відповідального за ці зусилля.

Згідно зі стенограмою, Байден також високо оцінив збройні сили Афганістану, які навчалися і фінансувалися урядом США.

«У вас 300 тисяч добре озброєних сил проти 70-80 тисяч, і вони явно здатні добре боротися», - сказав американський президент.

Зазначено, що більшу частину розмови Джо Байден зосередився на тому, що він назвав проблемою «сприйняття» афганського уряду.

«Мені не потрібно розповідати вам, що в усьому світі і в деяких частинах Афганістану, я вважаю, справи йдуть не дуже добре з точки зору боротьби з «Талібаном»... І є необхідність, правда це чи ні, потрібно спроєктувати іншу картину», - сказав Байден.

Крім того, президент США сказав своєму афганському колезі, що якщо видатні політичні діячі Афганістану разом проведуть пресконференцію, підтримуючи нову військову стратегію, «це змінить сприйняття, і я думаю, дуже сильно змінить».

В Reuters зазначили, що судячи зі слів Байдена, він не очікував, що через 23 дні відбудеться масове повстання і крах.

«Ми збираємося продовжувати наполегливу, дипломатичну, політичну, економічну боротьбу, щоб ваш уряд не тільки вижив, а й продовжував зростати», - сказав Байден під час розмови 23 липня.

Після цього телефонного дзвінка Білий дім випустив заяву, в якій основна увага приділялася прихильності Байдена підтримці афганських сил безпеки і адміністрації, яка шукає гроші в Конгресі для Афганістану.

Своєю чергою Гані сказав американському президентові, що він вірить в можливість встановлення миру, якщо він зможе «перебалансувати військове рішення». При цьому він додав, що «нам потрібно рухатися швидко».

«Ми зіткнулися з повномасштабним вторгненням, що складається з талібів, повного пакистанського планування і матеріально-технічної підтримки, і принаймні 10-15 тисяч міжнародних терористів, в основному пакистанців, залучених до цього», - сказав Гані колезі зі США.

Крім того, Афганістан пообіцяв змінити свою військову стратегію, зосередивши увагу на захисті «центрів населення» - великих міст, а не на боротьбі за захист сільських територій. Байден схвально відгукувався про цю стратегію. Він сказав, що це допоможе не тільки на місцях, а й у «сприйнятті» на міжнародному рівні, яке необхідно для зміцнення світової підтримки уряду Афганістану.

«Я не військовий, тому я не кажу вам, як саме має виглядати план, ви не тільки отримаєте додаткову допомогу, а й отримаєте уявлення, яке зміниться...», - сказав Байден.

Своєю чергою Гані заявив президенту США, що «ваша впевненість в підтримці має дуже велике значення для того, щоб ми могли дійсно серйозно мобілізувати нас».

При цьому, коли Байден попросив Гані запросити колишнього президента Афганістану Хаміда Карзая на пресконференцію, він відмовився це зробити.

«Карзай не допоможе... Він проти, і час має суттєве значення, ми не можемо привести кожної окремої людини... Ми намагалися кілька місяців з президентом Карзаєм. Останній раз зустрічалися 110 хвилин; він лаяв мене і звинувачував у тому, що я лакей США», - сказав Гані.

Перед відповіддю Байден зробив паузу, а потім сказав, що «я залишу за собою судження з цього приводу».

В Reuters також відзначили, що пізніше 23 серпня відбулася телефонна розмова радника Байдена з нацбезпеки Джейка Саллівана, голови Об'єднаного комітету начальників штабів генерала Марка Міллі і командувача Центральним командуванням США генерала Френка Маккензі з Ашрафом Гані. Агентство отримало стенограму і цього дзвінка.

Під час розмови основна увага приділялася глобальному сприйняттю подій на місцях в Афганістані. Марк Міллі сказав Гані, що «сприйняття в Сполучених Штатах, Європі і в засобах масової інформації такого роду речей є розповіддю про рух «Талібану» і оповіданням про перемогу «Талібану». І нам потрібно колективно продемонструвати і спробувати змінити це сприйняття, цю розповідь».

«Я не вірю, що час тут наш друг. Нам потрібно діяти швидко», - додав Маккензі.

Читайте також: Посольство США в Афганістані перенесли в іншу країну

15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану. 

Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Керівництво взяли на себе віце-президент Афганістану Амрулла Салех і син легендарного командира моджахедів Ахмад Масуд.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов». Про те, що чекає Афганістан тепер, після захоплення влади талібами, читайте у статті Олександра Коренькова «Лас-Вегас для терористів: чому на Афганістан чекають важкі часи».