UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада Європи закликала уникати ескалації конфлікту в Азовському морі

Напередодні російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир ВМС ЗСУ.

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд закликав уникати ескалації конфлікту в Азовському морі. Про це йдеться в офіційній заяві генсека.

"Вільний прохід через Керченську протоку гарантований Угодою між Російською Федерацією та Україною про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Вона була підписана в 2003 році і набула чинності в 2004 році", - йдеться в заяві.

Він зазначив, що згідно з цією угодою, Азовське море і Керченська протока є спільними територіальними водами.

"Угода повинна дотримуватися. Вкрай важливо уникати подальшої ескалації конфлікту в регіоні", - підкреслив Ягланд.

Напередодні російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Усі три судна внаслідок обстрілу росіянами втратили хід. Поранення дістали шестеро українських моряків з 23 членів екіпажів.

Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу", який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя. Унаслідок тарану пошкоджено головний двигун, обшивку та леєрну огорожу буксира, втрачено рятувальний плотик.

Командування ВМС ЗСУ наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".

Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із ситуацію в Азовському та Чорному морях. Своэю чергою в РФ також вимагають скликання Ради безпеки ООН 26 листопада та традиційно відхрещуються від причетності до ескалації на Азові. Засідання Ради Безпеки ООН призначено на 11:00 (18:00 за Київським часом).

Президент Порошенко скликав Військовий кабінет, вночі з 25 на 26 листопада відбулося екстрене засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), на ньому Порошенко ініціював запровадження в Україні воєнного стану строком на 60 днів. На 16:00 заплановане позачергове закрите засідання Верховної Ради щодо введення в країні воєнного стану.

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, у море вийшли кораблі Військово-морських сил України.

Свою оцінку ситуації в Азовському та Чорному морях також дали міжнародні організації і зовнішньополітичні відомства країн-партнерів України.